Laky na nechty, rôzna kozmetika na nechty a príslušenstvo na ich úpravu je v dnešnej dobe cenovo dostupná záležitosť, ktorú možno zakúpiť v množstve kamenných predajní i na e-shopoch s kozmetikou. Starostlivosť o nechty je rutinná záležitosť, ktorej venuje svoju pozornosť pravidelne množstvo z nás. Častokrát sa hovorí, že práve nechty sú jednou z častí nášho zovňajšku, ktorú si druhá osoba na nás všimne najskôr.

Farby na nechty poznali už niekoľko tisíc rokov pred našim letopočtom

Čo myslíte, bolo používanie lakov a rôznych nechtových „skrášľovačov“ vždy tak populárne? Nechty a ich farbenie bolo významné už v dávnom Babylone tri tisícky rokov pred začatím nášho letopočtu. O niekoľko stoviek rokov neskôr, podobne ako Babylončania, i v Číne používali farbenie nechtov na odlíšenie hodnosti a dynastie. Aké prísady boli používané na ich zafarbenie? Možno Vás to prekvapí, ale bol to napríklad včelí vosk, želatína, rôzne rastlinné farbivá alebo vaječné bielka.

Nechty si farbili aj známe Egypťanky ako Kleopatra, či Nefertiti

Z Babylonu, naprieč Čínu až dorazil zvyk farbenia lakov aj do Egypta ku krásnej vládkyni Kleopatre, ktorej farbu na nechty tvorila henna. Kleopatrina obľúbená farba nechtov bola sýto hrdzavá. Egypťania vyššej spoločenskej triedy používali červené odtiene, zatiaľ čo nižšie kategórie obyvateľov mali povolené nechty v bledších nevýrazných odtieňoch.

Prvý manikúrový salón vznikol na Manhatanne v roku 1878

Vedeli ste, že prvý nechtový salón vznikol v roku 1878 v New Yorku? Niesol názov „Manikúra pani Prayovej“. Založila ho Američanka Mary E. Cobb, ktorá následne otvorila ďalšie prevádzky v Chicagu, Washingtone, Bostone a Philadelphii. Okrem starostlivosti o nechty boli v jej salónoch ponúkane aj kadernícke a kozmetické služby. Mary sa považuje za prvú známu manikérku, ktorá umenie nechtovej manikúry predstavila nie len v Amerike, ale i vo Francúzsku a Anglicku.

Kto by to bol povedal, že farba na nechtoch bola tak významnou už stovky rokov pred naším letopočtom. S istotou však možno predpovedať, že trend farbenia, lakovania a zdobenia nechtov má pred sebou stále sľubnú budúcnosť.

Súvisiace príspevky