Pozrime sa do histórie pôvodnej československej značky MORA

V tomto roku oslavuje naša krajina významné výročie. Uplynie 100 rokov od vzniku samostatného Československa. 28. októbra 1918 sa začala písať nová kapitola našich dejín. Svetlé obdobie striedali doby temna. Je toho veľa, čím si musela naša krásna krajina za uplynulé storočie prejsť a aké osudy si museli prežiť jej občania. Poďme sa spoločne pozrieť na to ako ťažké, alebo naopak pre nich ľahké, to mali naše prababičky v starostlivosti o rodinu. S tým všetkým im pomáhal vývoj moderných spotrebičov pre domácnosť. A práve značka MORA patrí k najstarším pôvodným československým značkám a je tu už skoro 200 rokov.

Značka MORA sa zrodila v roku 1825 a zlatú éru odštartovala následná výroba kachlí Meteor. O veľkom úspechu svedčí aj fakt, že ich bolo predaných nielen v tuzemsku, ale aj za hranicami jeden milión kusov.

Tovar pre domácnosť začala MORA vyrábať pár rokov potom. Hlavné boli klasické ručné mlynčeky na mäso zvanej mäsorezky, ale aj odšťavovače a mlynčeky na strúhanku a mak. Prvý plynový sporák pochádza z roku 1919 a plynové spotrebiče sú tým sortimentom, ktorý značku MORA najviac preslávil.

V 40. rokoch prichádza ďalší pomocník pre moderné gazdinky, a to bezkompresorová absorpčná chladnička. Práčka, ako ju poznáme dnes, nebola v päťdesiatych rokoch samozrejmosťou, zavádza sa výroba plynových automatických práčok Moretta a bola určená do spoločných práčovní v bytových domoch. Bola plne automatická s elektrickým pohonom a plynovým ohrevom vody. V jednom pracom cykle vyprala 3 až 5 kg suchej bielizne za 75 minút. V 70. rokoch bola prvýkrát zahájená výroba kombinovaných sporákov, ktoré si veľmi rýchlo získali značnú obľubu, a to predovšetkým vďaka svojej jednoduchej konštrukcii a jednoduchému ovládaniu.

Dnes MORA ponúka všetko od vstavaných spotrebičov, sklokeramických dosiek, rúr, cez chladničky, mikrovlnné rúry, umývačky až po odsávače pár či sporáky. Nechýba ani rada malých domácich spotrebičov.

K neopakovateľnému 100 výročiu si pre vás značka MORA pripravila darčeky, ktoré stoja za to. Vďaka dlhoročnej tradícii MORA svojich zákazníkov dobre pozná, komunikuje s nimi a dokáže výrobky prispôsobiť ich požiadavkám a životnému štýlu. Nielen že počas októbra a novembra budete môcť na

www.mora.cz vyhrať každých 14 dní malé domáce spotrebiče, ale navyše ak si kuchyňu vybavíte varnou doskou, rúrou a umývačkou z portfólia produktov MORA získate vstavanú mikrovlnnú rúru VMT 312 X v hodnote 196 eur zadarmo. A aby toho nebolo málo, v spolupráci s Národným technickým múzeom v Prahe značka MORA pripravuje interaktívnu výstavu, kde sa môžete pozrieť na najstaršie kachle, sporáky, práčku a ďalšie. Oproti tomu bude aj vystavená nová generácia spotrebičov, tak aby ste všetko mali v kontraste s minulosťou. Navyše môžete napríklad zvečniť svoju zatiaľ najväčšiu životnú udalosť na historickú časovú os značky a byť aj naďalej jej súčasťou. MORA. Plná života od 1825.

MORA. Plná života od 1825. Viac na www.mora.cz

Súvisiace príspevky