Každá zima je pre seniorov veľkou výzvou. Pre nikoho nie je jednoduché zvládnuť tmavé chladné dni bez ujmy na duševnom zdraví a udržať sa vo fyzickej kondícii, keď je všetko vonku zamrznuté alebo rozmočené. Čo seniorom v zime pomáha?
V skratke sa dá to, čo seniori potrebujú, zhrnúť do niekoľkých slov – spoločnosť, aktivity pre telo aj mozog a koktail správnych vitamínov na podporu fungovania organizmu. Čo to znamená rozmenené na drobné?
Zvýšené riziko
V zimnom období je zvýšené riziko chorôb aj úrazov. Zľadovatené chodníky sú nebezpečné nielen pre ľudí s krehkými kosťami, napriek tomu nie je dobrý nápad sedieť doma. Bez vhodnej pohybovej aktivity a spoločnosti iných ľudí sú ľudia vo vyššom veku najmä v zime vystavení zvýšenému riziku depresie.
Aj krátka prechádzka je lepšia než domáce ničnerobenie. Podľa odborníkov je ideálne, ak majú seniori vo svojej dennej rutine dve nenáročné, ale pravidelné pohybové aktivity – napríklad dopoludnia niekoľko jednoduchých cvikov z jogy a popoludní prechádzku.
Samozrejme, nie rovno po zľadovatenom chodníku. Vždy sa dajú nájsť miesta, kde to ide. Vhodná obuv s drsnou podrážkou, prípadne mačky a palice sú nielen oporou, ale s ich pomocou sa hýbu aj ďalšie svaly tela.
Motivácia
Ale prečo by som mal, mala?! Nechce sa mi, vonku je zima, je tam šmykľavo, nebezpečne… Toto si často hovoria aj mladí ľudia a ľudia v aktívnom veku a podobné myšlienky neraz „bežia“ aj v hlavách seniorov. Ak máte nejakého vo svojej rodine, v susedstve alebo v blízkom okolí, skúste ho motivovať, aby sa na prechádzku vybral spolu s vami. Dobre padne všetkým zúčastneným.
Motivácia je dôležitá aj pri socializácii – teda stretávaní sa s inými. Nájdite spôsob, ako seniora zapojiť do aktivít s inými ľuďmi.
„Je nespochybniteľné, že komunitné miesta majú pozitívny vplyv na myslenie nielen seniorov. Kluby dôchodcov a základné organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku vytvárajú podmienky na aktívne využitie chvíľ na dôchodku. Máme skúsenosť, že centrá voľného času, ale aj kultúrne domy vo vlastníctve obecných úradov sú tie miesta, kde dôchodcovia môžu v určených dňoch prísť. O tom, že sa stretávajú radi, niet pochýb. Je však potrebné rešpektovať aj tých, ktorí volia samotu alebo kolektív navštevujú sporadicky,“ je presvedčený predseda OO Jednoty dôchodcov Trenčín Ing. Ján Skyba.
Pre telo aj ducha
V zimnom období sú pre seniorov mimoriadne dôležité aj aktivity rozvíjajúce ducha, myseľ a trénujúce mozog. Či už v kolektíve iných seniorov z okolia, z klubu dôchodcov alebo v zariadení sociálnych služieb. „Vo všeobecnosti je dôležité udržiavať sa v primeranej aktivite v každom ročnom období. Okrem pohybovej aktivity je kľúčové rozvíjať aj kognitívne, pamäťové schopnosti a činnosti zamerané na podporu motoriky. Na znižovanie sociálnej osamelosti pomáhajú rôzne stimulačné aktivity a terapie, napríklad ergoterapia, arteterapia, muzikoterapia, biblioterapia, canisterapia, hipoterapia a iné,“ dáva tipy na aktivity psychologička Jana Janičová z Agapé Senior Park.
Vhodné vitamíny
Plnohodnotná strava býva u seniorov častý problém – či už pre nízky dôchodok, z ktorého si nemôžu dovoliť kupovať také potraviny, ktoré by prospievali ich zdraviu, alebo aj preto, že varenie pre jedného je náročné.
Navyše, pomalší metabolizmus neumožňuje vstrebávať všetky živiny z potravy do organizmu. Tento problém sa dá vyriešiť vhodným dávkovaním vitamínov.
V zime sú pre seniorov dôležité najmä:
- vitamíny skupiny B – podieľajú sa na metabolizovaní cukrov a tukov a sú dôležité aj pre nervový systém,
- vitamín C – pomáha imunitnému systému, odporúčaná denná dávka v zime pre seniora je 100 mg,
- vitamín D – je dôležitý pri vstrebávaní vápnika a fosforu z mliečnych výrobkov, ale aj pre nervový systém,
- beta glukány – fungujú ako posilňovače buniek imunitného systému, čím urýchľujú liečenie choroby aj hojenie rán.
Samozrejme, vitamíny nenahrádzajú plnohodnotnú stravu, ale dokážu doplniť to, čo v strave chýba.