Zubný kaz je ochorenie. To je základný fakt, ktorý si človek musí uvedomiť. Je až zarážajúce koľko ľudí nad zubným kazom dokáže jednoducho mávnuť rukou, nechať stomatológa ho opraviť a potom z ordinácie odísť akoby sa nič nedialo a to aj v prípade, že sa táto situácia opakuje každý polrok , len s obmenou počtu nájdených kazov.

kefkaAk by Vám Váš gynekológ, milé dámy, každého polroka oznámil , že trpíte gynekologickým zápalom, pravdepodobne by ste sa minimálne zamysleli nad tým, čo robíte zle a snažili by ste sa túto chybu napraviť, že? Rovnako tak Vy, páni, keby, ste každého polroka trpeli urologickými ťažkosťami. Tiež by ste hľadali príčinu a cestu ako sa im vyhnúť . Zubný kaz je tiež ochorenie, čítajte ďalej a zistíte príčinu aj cestu ako sa mu vyhnúť.

Zubný kaz je ochorenie bakteriálneho pôvodu. V ústnej dutine sú rovnako ako v celom zažívacom trakte prítomné baktérie. Tieto baktérie sú nám k prospechu, súčasná honba na baktérie a pokusy je vykoreniť z našich tiel sú chybné, bez baktérií nebudeme schopní trávenia a tak ani žitia. Týmito baktérie sa živia cukry, ktoré prijímame v potrave a následne ich menia na kyseliny, toxíny a ďalšie látky. Baktérie, ich produkty a ďalšie látky tvoria na zuboch zubný povlak čiže plak. Z hľadiska zubného kazu nás najviac zaujímajú kyseliny. Tie totiž, ak majú dostatok času pôsobiť, naleptávajú sklovinu, odvápňujú ju a to je to čomu hovoríme zubný kaz.

Ako sa teda vyhnúť zubnému kazu, keď vykoreniť baktérie z úst sa nedá a kde sú baktérie, tam sú kyseliny? Teraz je dôležitá jedna vec, ktorá bola už povedaná v minulom odseku, síce, že kyseliny potrebujú dostatok času, aby mohli napáchať škody. Keď teda budeme každý deň odstraňovať zubný povlak  v ktorom sú práve kyseliny obsiahnuté, nebude splnená podmienka pre umožnenie vzniku zubného kazu a v budúcnosti vás potom čakajú zubné implantáty.

nitA ako odstraňovať zubný povlak? Predsa zubnými pomôckami, síce zubnou kefkou a medzizubnými pomôckami. Zubná kefka by mal mať malú hlavu, ktorá bude husto osadená mäkkými vláknami, vhodnou technikou je potom buď stieravá metóda ( stierame plak zo zubov smerom od ďasna ), krúžky ( kefkou robíme na zuboch malé drobné krúžky ) alebo zapojiť do stieravej metódy aj jemné vibračné pohyby. Krajne nevhodná je horizontálna metóda čistenia zubov. S vhodným výberom medzizubných pomôcok a s ich používaním Vám pomôže Váš anesteziológ alebo dentálna hygienička.

Súvisiace príspevky