Premýšľate nad tým, čím budete vykurovať domácnosť nasledujúce zimné mesiace? Plyn a elektrina sú najdrahším variantom. Z toho dôvodu by ste sa mali poobzerať po nejakej lacnejšej alternatíve, ktorú môžete kombinovať s klasickými možnosťami.

 

Brikety nahrádzajú drevo

Mnohí na vykurovanie využívajú najmä tvrdé dreviny ako buk či dub. Tie sú z hľadiska vlastnosti, dĺžky horenia a jej rovnomernosti vhodnejšie ako mäkké. Do módy však postupne prichádzajú brikety. blocked:ekomall.sk sú vyrábané lisovaním pilín pochádzajúcich z odpadového materiálu z drevospracujúceho priemyslu. Tie sú pod tlakom spájané do valcov alebo kvádrov.

 

1. Brikety horia dlhšie

Drevené brikety horia dlhšie ako drevo. Horia tiež rovnomerne, vďaka čomu udržiavajú teplo v miestnosti na potrebnej hladine. Existujú aj brikety vyrábané z kôry (takzvané nočné brikety), ktoré sú skvelou voľbou na noc, a to hlavne preto, že si nemusíte robiť starosti s dokladaním.

 

2. Popol využijete

Popol z brikiet môžete použiť ako prírodné hnojivo, ktoré vyživí vašu pôdu. Stačí ho zamiešať do kompostu a pohnojiť ním záhradku.

 

3. Jednoduchá manipulácia

Vďaka tvaru a baleniu, v ktorom si brikety zakúpite, môžete počítať s tým, že vám nezaberú veľa miesta. Ľahko sa teda skladujú a ešte jednoduchšie sa s nimi manipuluje. Nemusíte ich štiepiť, sušiť ani pripravovať ako drevo.

 

4. Ekologický materiál

Spaľovaním brikiet tiež ušetríte životné prostredie, pretože do ovzdušia nevypúšťajú mnoho emisií. Tým, že sú vyrábané z odpadového materiálu (pilín), ktorý by sa ináč nevyužil, zem chránite až dvojnásobne.

 

5. Neobsahujú žiadnu chémiu

Drevené brikety a pelety sú vyrábané bez akýchkoľvek chemických prísad a lepidiel. Piliny spolu držia vďaka lignínu, látke, ktorú drevo uvoľňuje pri vysokej teplote.

Súvisiace príspevky