Sporák je hlavnou súčasťou väčšiny kuchýň. Kombinuje dva najdôležitejšie nástroje na varenie do jedného spotrebiča: sporák a rúru.

 

Typy

Voľne stojace sporáky sú najobľúbenejšie a najjednoduchšie, pretože ich možno ľahko nainštalovať. Ovládací panel rúry je typicky na zadnom paneli nad povrchom varnej dosky. Posuvné sporáky poskytujú vlastný zabudovaný vzhľad a ľahko sa posúvajú medzi okolité skrinky.

 

Elektrický sporák

Výkon tepla z elektrických varných dosiek sa meria vo wattoch. Výkon sa pohybuje od sporáka k sporáku a horáka až po horák, ale výkon sa zvyčajne pohybuje medzi 1200 W pri nízkych teplotách na malom horáku a 3 800 BTU pri vysokom ohriatí na veľkom horáku, aj keď sa spozorovali odchýlky na oboch koncoch spektra. Existujú rôzne typy elektrických varných dosiek, z ktorých si môžete vybrať.

 

Plynové varné dosky

Domáci aj profesionálni kuchári si cenia plynové varné dosky kvôli tomu, aký je rovnomerný ich tepelný výkon. Otvorený plameň obklopuje spodnú časť vášho hrnca, ktorý rovnomerne distribuuje teplo okolo neho. Tento tepelný výkon sa meria v BTU (britských tepelných jednotkách). Rovnako ako elektrické modely, rozsah výkonu sa líši od modelu k modelu, ale výstup sa zvyčajne pohybuje niekde medzi 5 000 BTU pre nízke teplo na malom horáku a 18 000 BTU pre vysoké teplo na veľkom horáku. Horáky na špičkových dosahoch dosahujú od 800 BTU a až  do 20 000 BTU.

 

Elektrické indukčné varné dosky

Elektrické sporáky s indukčnou varnou doskou používajú magnetické cievky pod povrchom keramického skla na rýchle vytváranie tepla priamo na panvici, čo ponúka presnú kontrolu. Indukčné varné dosky rýchlo zahrievajú vaše jedlá, čo vám umožňuje znížiť čas prípravy a pomôcť znížiť spotrebu energie.

Kvalitné sporáky či krbové kachle nájdete na stránke www.zopkrby.sk/krbove-kachle-a-sporaky. Krbové kachle sa používajú na vykurovanie alebo varenie. Horná časť je upravená na varenie a slúži ako platňa.

Súvisiace príspevky