Stoly, stoličky, hojdačky a podobne. To všetko je nábytok, ktorý je možné nájsť v záhrade známych, susedov alebo aj v tej vašej. Alebo sa ešte len chystáte si nejaký kúpiť? Čítajte ďalej.

V rámci exteriéru máte na výber niekoľko materiálových, štýlových i dizajnových riešení. Luxusný outdoorový nábytok uspokojí aj požiadavky náročnejších zákazníkov. Jednoducho povedané, vyberie si každý, či už na balkón, terasu alebo do záhrady.

Rozdiel nie je len v základnej kategorizácii, ale tiež v delení v rámci nej. Nie je drevo ako drevo, ratan ako ratan a podobne. Každý z uvedených materiálov má preto svoje prednosti aj mínusy. Okrem iného pri výbere zaváži aj fakt, či záhradný nábytok umiestňujete pod zastrešený alebo otvorený priestor.

 

Drevený nábytok

Drevo sa do záhrady jednoducho hodí a veľa ľudí nedá na neho dopustiť. V interiéri patrí medzi jasných favoritov spomedzi kvality aj trvácnosti, no čo sa týka exteriéru, upriamuje pozornosť iba na niektoré druhy dreva, ktoré tieto vlastnosti spĺňajú. K nim nepochybne patrí aj teak, meranti či severská borovica.

Údržba náročná nie je, teda ak vám nevadí jedenkrát ročne natrieť záhradný nábytok špeciálnym olejom. Ihličnany smrek a borovica si nutne pýtajú zastrešenie, pretože by vplyvom dažďa mohli pozmeniť stabilitu či tvar konštrukcie (hrozí napučanie dreva).

Medzi obľúbený drevený nábytok do záhrady patria aj lavice, ktoré výborne doplnia najmä tradične ladenú architektúru. Môžete si vybrať, či bude slúžiť skôr ako doplnok alebo jej účel bude mať aj praktické využitie. Aj tu platí rovnaký princíp ošetrovania dreva.

 

Druhy nábytku

Odpočinok v záhrade má niekoľko podôb. Najčastejšie sa používajú rôzne sedačky, lavice či stoličky na záhradné sedenie, ale nájdete aj hojdačky. Hojdačka upokojuje a pozitívne vplýva na psychiku človeka. Okrem príjemného relaxu môžu vniesť hojdačky do záhrady štýlovosť, a to vďaka svojej vizuálnej stránke. Vybrať si totiž môžete od klasických variantov, až po luxusné typy a rezbárske umenie.

Pri výbere je nutné brať do úvahy niekoľko základných atribútov, medzi nimi veľkosť, nosnosť, stabilita, pohodlie, estetickosť a v neposlednom rade materiál. Jeho voľba zároveň súvisí s menovanými vlastnosťami a, samozrejme, aj s cenou.

Súvisiace príspevky