Väčšina záhradkárov sa nemôže dočkať, až sa roztopí sneh a krajina rozmrzne. Netrpezlivo sa potom vrhajú do prvej práce na záhrade. Viete, čím po zime začať a ako znovu navrátiť záhradu k životu? Inšpirujte sa tipmi a trikmi, ktoré z vašej záhrady urobia opäť miesto pre odpočinok a relaxáciu.

Rytie záhrady

Prvým úkonom, ktorému sa na záhrade môžete venovať po rozmrazení krajiny, je rytie. Pôda sa rytím prevzdušní, navyše ju zbavíte buriny a záhony tak budú nachystané na novú sejbu. Nebojte sa vybrať na záhrade nové miesta, kde budete pestovať ovocie a zeleninu. Vyskúšajte tiež vyvýšené záhony, prípadne stávkovanie byliniek do paliet.

Úprava záhonov

Okrem odstránenia buriny a rytia záhonov venujte čas tiež úprave miesta, kam chcete vsádzať. Pripravte si cestičky, aby ste mohli medzi zeleninou a bylinkami pohodlne prechádzať. Pokojne si urobte kamenné alebo drevené okraje záhonu, aby vám do nich neprerastala napríklad tráva z trávnika.

Plán, čo vysádzať

Naplánujte si všetko, čo chcete v tomto roku vysádzať. Môžete pomaly začať nakupovať aj sadenice, kedy veľa z nich predpestujeme doma. Napíšte si pokojne, aké ovocie a zeleninu budete vysádzať a k jednotlivým si pripíšte aj aký mesiac je vhodný. Ako hnojivo použite priamo hnoj alebo vyskúšajte popol z drevených peliet a brikiet.

Príprava záhradného domčeka

Nezabudnite po zime tiež pripraviť záhradný domček na to, aby ste v ňom mohli prespať, prípadne si pripraviť jedlo, keď sa na záhrade zdržíte. Upracte v ňom, nachystajte nočné kôrové brikety a opravte všetko, čo zima mohla zničiť. Nebojte sa priviesť do domčeka konzervy, prípadne iné trvanlivé potraviny. Hodí sa aj deka, uterák a obliečky na prespanie.

Upratovanie záhrady

Pozornosť venujte tiež upratovaniu záhrady. Po zime je občas potrebné zhrabať lístie, ktoré na záhrade zostalo ešte z jesene. Na mnohých záhradách je potrebné upratať to, čo rozfúkal vietor, prípadne rozbil dážď, sneh a poľadovica. Až odídu posledné mrazy, prichystajte tiež nádoby na dažďovú vodu, ktorou môžete záhradu zalievať.

Súvisiace príspevky