Ach tie košele! Na mužoch ich milujeme, na žehliacej doske nenávidíme. Dámy, teraz zbystrite pozornosť. Pripravili sme si pre vás jednoduchý návod, vďaka ktorému už viac nebude žehlenie košieľ vašich drahých polovičiek nočnou morou.

Žehlenie jednotlivých častí, či už ide o pánske slim fit košele, regular fit alebo skinny fit, si prejdeme krok za krokom.

Krok 1: Límec

Golier najskôr prežehlite roztvorený – z jeho vnútornej strany. Aby látka zostala hladká a bez záhybov, žehličkou by ste mali pohybovať smerom od krajov do stredu. Vyhnite sa krúživým pohybom. Následne límec prehnite do štandardnej polohy a zažehlite jeho lom.

Krok 2: Manžety

Pri košeli s dlhým rukávom je potrebné venovať pozornosť aj manžetám. Rovnako, ako pri golieri aj tu začnite z vnútornej strany – rukáv položte na žehliacu dosku, roztvorte manžetu a špičkou žehličky (tak, aby ste sa dostali aj do záhybov) ju vyžehlite.

Krok 3: Rukávy

Opatrne umiestnite rukáv košele na dosku tak, aby švy, resp. lícna a rubová strana sadli presne na seba. Začnite úzkym hrotom žehličky pri manžetách (pritlačených na plocho o dosku) a postupujte smerom hore k ramenu. Žehliť by ste mali najskôr zadnú stranu rukáva, až potom prednú.

Krok 4: Telo košele

Následne sa presunieme na najrozsiahlejšiu plochu košele – jej telo, teda prednú a zadnú časť. Začnite predným dielom s gombíkmi, ktorý navlečiete na dosku. Je potrebné, aby bola košeľa poriadne napnutá. Špičkou žehličky opatrne vyrovnajte priestor medzi gombíkmi. Pokračujte v otáčaní košele okolo dosky a žehlením zvyšných častí v poradí: predná strana s gombíkmi, zadná strana, predná strana s dierkami.

Ak sa stane, že zažehlíte pokrčenú látku, pomôcť si môžete navlhčením – látka povolí, môžete po nej znova prejsť a vyrovnať vzniknuté záhyby.

Rada na záver

Košeľu nechajte po vyžehlení chvíľu “oddýchnuť”, kým úplne nevyschne. Zaveste ju na vešiak, pričom vrchný gombík pri golieri necháte zapnutý – košeľa si tak zanechá svoj prirodzený tvar.

Súvisiace príspevky