Ratanové súpravy predstavujú štýlový doplnok do exteriéru. Keď sa k tomu pridá nízka hmotnosť, všestrannosť, atraktívnosť a šetrnosť k životnému prostrediu, niet divu, že sa stáva čoraz populárnejším pri zvažovaní dekorácie. Ak ste ešte nikdy nevlastnili ratanový nábytok alebo hľadáte tipy na údržbu prvýkrát, v tomto článku vám priblíži všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako čistiť a starať sa o ratanový nábytok.

Ako udržiavať ratanový nábytok?

Ratanové záhradné sedenie má množstvo výhod, jednou z nich je nákladová efektívnosť. Nielen z hľadiska ceny, ktorú zaplatíte, ale aj životnosti materiálu pri správnej starostlivosti. Aby ostal čo najdlhšie v najlepšom stave, je namieste sa oň pravidelne starať a udržiavať v čistote. Keďže ratan sa môže pri vystavení teplu poškodiť, pozrime sa na najlepšie spôsoby, ako zachovať váš ratanový set žiarivý a atraktívny, tak aby vám vydržal roky.

Ak chcete vyčistiť vonkajší ratanový záhradný nábytok, postupujte podľa týchto krokov:

  1. Použite metlu a zmeták na jemné vyčistenie materiálu, aby ste odstránili všetky povrchové nečistoty a špinu. Aby to bolo jednoduchšie, môžete použiť aj vysávač.
  2. Naplňte misku teplou vodou a primiešajte do nej prostriedok na umývanie riadu, ktorý môžete použiť ako ľahký čistiaci prípravok. Používanie silnejších čistiacich prostriedkov by mohlo mať negatívny vplyv na ratan.
  3. Na utretie rôznych častí nábytku použite mäkkú handričku, ktorú ponoríte iba do bublín (nie do vody). Je to ešte šetrnejśí spôsob, ako sa o nábytok starať. Môžete použiť aj zubnú kefku alebo inú mäkkú kefu, aby ste sa lepšie dostali do štrbín a ťažko dostupných miest.
  4. Posledným, no dôležitým krokom je utierku opláchnuť, vymeniť vodu za studenú a opakovane utrieť nábytok, tak aby sa odstránila mydlová pena. Potom ho už len nechajte vonku prirodzene vyschnúť.

Starostlivosť o váš ratanový záhradný nábytok

Čistenie vonkajšieho ratanového nábytku je jedna vec, ale starostlivosť o rôzne prvky, ako sú vankúše a poťahy, je niečo, na čo sa často zabúda. Práve spolu s nimi a s primeranou ochranou predĺžite jeho životnosť. Ukážeme vám, na čo si dať pozor.

  1. Investujte do krytu. Umelý ratan je udržateľný materiál, no stále je lepšie ho chrániť aj počas období, keď sa dlhší čas nepoužíva. Investícia do vonkajšej pláštenky vám zabezpečí, že váš ratanový nábytok ostane suchý počas chladnejších mesiacov. Týmto zabezpečíte ochranu pred vlhkosťou vo vzduchu a tým pádom si udrží svoj stav.
  2. Váš ratanový stôl či sedenie bude väčšinou ponechané vonku, čo so sebou prináša aj vystavenie na priamom slnku. Skúste mu občas dopriať tieň, aby Vám ratan nevybledol, čo mu taktiež istotne dodá dlhšiu životnosť.
  3. Udržujte materiál v čistote. Nehody sa stavajú, ale konajte vždy okamžite, aby ste odstránili akékoľvek viditeľné rozliatie alebo nečistoty. Stačí navlhčená handrička a materiál môžete nechať prirodzene vyvetrať.

Postupujte podľa jednoduchých, cenovo dostupných, ale i účinných krokov a váš ratanový nábytok bude nielen dlho žiť, ale bude sa aj lesknúť! Širokú ponuku kvalitného umelého ratanového nábytku nájdete na stránke www.ratanea.sk.

Súvisiace príspevky