Na trhu existuje mnoho značiek a typov od rozličných výrobcov, až sa v nich bežný človek stráca. Keďže reproduktory predstavujú vyššiu investíciu, pred tým, ako sa rozhodnete pre konkrétny model, musíte zvážiť hneď niekoľko faktorov.

 

Výkon a účel reproduktorov

V prvom rade by ste si mali ujasniť, na čo konkrétne budete reproduktory využívať. Budú vám slúžiť na hranie hier? V tom prípade vám stačia slabšie reproduktory so zosilňovačom. Pokiaľ ide o skôr o hudobný zážitok, 2 reproduktory so subwooferom (2.1) splnia svoju funkciu. Na pozeranie filmov sa hodí skôr zostava 5.1, ktorú tvoria predné reproduktory, zadné reproduktory, stredový reproduktor a subwoofer.

Dôležité je aj umiestnenie reproduktorov a veľkosť miestnosti, v ktorej im nájdete stále miesto. Všeobecne platí, že reproduktory s menším výkonom sa hodia do menšej miestnosti a naopak.

 

Typ pripojenia

V ponukách výrobcov nájdete reproduktory, ktoré k zariadeniu pripojíte káblami alebo pomocou USB. Modernejšou alternatívou je siahnuť po reproduktoroch Bluetooth a neriešiť, čo urobíte s káblami, aby nenarušovali miestnosť z estetického ani z praktického hľadiska.

 

Dizajn a rozmery

Vyberte si nadčasový dizajn, ktorý poľahky doladíte k ďalším kusom nábytku či elektroniky v miestnosti. Dôležité sú aj rozmery reproduktorov. Pred tým, ako vyplníte objednávku, zistite, či sa vám reproduktory do poličky skutočne zmestia.

 

Umiestnenie reproduktorov

Mali by ste ich umiestniť tak, aby vytvorili spolu s televízorom minimálne polkruh, ideálne kruh so sedačkou uprostred. Dávajte si však pozor, aby ste ich neumiestnili k sedačke príliš blízko, čo by mohlo pôsobiť rušivým dojmom. Zvuk by mal plynúť po miestnosti, nie priamo do vášho ucha. Pri konkrétnych modeloch je väčšinou pribalený aj návod, ktorý vám s ich správnym rozmiestnením pomôže. Pokyny sú však často všeobecné, preto sa nebojte trošku zaexperimentovať.

Súvisiace príspevky