V súčasnej dobe sa môžete rozhodnúť, či budete nosiť dioptrické okuliare, alebo si radšej zaobstaráte kontaktné šošovky. Samozrejme nie pre všetky sú kontaktné šošovky vhodné, a preto je lepšie sa najprv spýtať svojho očného lekára, či vám náhradu za dioptrické okuliare odporúča alebo nie. Ak sa teda rozhodnete pre kontaktné šošovky, zrejme sa vám v hlave točí dokola hneď niekoľko otázok. Aké kontaktné šošovky sú na výber? Je nevyhnutné ich každý večer ukladať do čistiaceho roztoku a každé ráno znova nasadzovať?

Ešte než si kúpite konkrétne kontaktné šošovky, musíte si odpovedať na nasledujúce otázky. Potrebujete klasické, tórické či multifokálne kontaktné šošovky? Vyhovovať vám budú skôr mesačné, jednodňové či dvojtýždenné kontaktné šošovky? Aký materiál je pre vaše oči ten najlepší?

 

Aké typy kontaktných šošoviek existujú?

V prvom rade sa kontaktné šošovky rozdeľujú podľa doby, ako dlho ich môžete používať, a to na jednodňové, dvojtýždenné, mesačné, štvrťročné a kontinuálne. Samotný názov napovedá, že jednodňové kontaktné šošovky je možné použiť iba jeden deň, teda ráno je nasadíte, večer vyhodíte. Výhodou je, že nepotrebujete žiadne roztoky na kontaktné šošovky, a tým pádom odpadá všetka starostlivosť. U tých ostatných sa už bez roztoku nezaobídete, pretože aby ste šošovky mohli používať celé dva týždne, mesiac či štvrťrok, je nevyhnutné ich čistiť v roztoku.

 

Čo sú sférické kontaktné šošovky?

Sférické kontaktné šošovky sú charakteristické tým, že presne kopírujú tvar oka, pričom sú určené na korekciu krátkozrakosti a ďalekozrakosti.

 

Čo sú a sférické kontaktné šošovky?

Ďalším druhom sú asférické kontaktné šošovky, ktoré sú trochu sploštené, a tým pádom je cez nich vidieť oveľa ostrejšie.

Ešte sa stretnete s názvom kontinuálne kontaktné šošovky. Jedná sa o špeciálny druh, ktorý je určený na to, aby ste s šošovkami mohli aj spať. Kontinuálne šošovky je možné nosiť bez vybratia pokojne aj tridsať dní. Sú vyrobené z iného materiálu, skrze neho je zaistený dostatočný prísun kyslíka k očnej rohovke.

 

Čo sú tórické kontaktné šošovky?

Tórické kontaktné šošovky sú určené pre ľudí trpiacich astigmatizmom, čo je problém s očnou rohovkou, ktorá je zakrivená vo viacerých osiach rôzne.

 

Aké značky sú najznámejšie?

Pri výbere kontaktných šošoviek sa zrejme budete zaujímať aj o značky, pričom niektoré majú lepšie recenzie, iné zase horšie. Aby sme vám uľahčili výber, predstavujeme vám značku Johnson and Johnson, ktorá vyrába kontaktné šošovky Acuvue Oasys. Trebárs štrnásťdňové kontaktné šošovky obsahujú zložku Hydraclear Plus, vďaka ktorej sú šošovky vlhké po celý deň, a tým pádom nemáte pocit, že by ste mali suché oči. Súčasná ponuka je vskutku široká, stačí sa pozrieť do internetového obchodu alensa.sk, kde nájdete kontaktné šošovky aj značky Johnson and Johnson.

Súvisiace príspevky