Moderné tapety si v domácnostiach opäť nachádzajú svoje miesto. Svoje predchodkyne z dôb dávno minulých prekonávajú kvalitou materiálov i pestrosťou vzorov. Na čo treba pri výbere tapiet do interiéru prihliadať?

 

Výber miesta je kľúčový

Kedysi sa tapetami obkladali celé steny, to však dnes už celkom neplatí. Moderné tapety plnia úlohu dekoračného prvku, ktorý dodáva miestnosti výraz a charakter. Veľkým trendom je otapetovanie jednej steny v miestnosti, zväčša tej, ktorá je vizuálne nosná (napríklad v obývačke za sedačkou či televízorom). Takto naštylizovaná miestnosť získa celkom iný, nový a atraktívny nádych. Samozrejme, výsledný efekt je veľmi závislý na kvalitne odvedenej práci; odstávajúce rohy či bubliny pod tapetou sú neprípustné.

 

Zvýraznenie identity miestnosti

Rôzne miestnosti v domácnosti slúžia rôznym účelom. Niektoré sú využívané častejšie, iné menej, v niektorých trávime čas ráno, v iných skôr večer. Tapety na stenu majú moc zvýrazniť každú izbu – skúste to využiť! Pestré farby a motívy tapiet vnesú do interiéru život a radosť, no napríklad do spální sa veľmi nehodia – do týchto izieb voľte radšej upokojujúce, tlmené farby a nie príliš výrazné vzory. Skvelé sú prírodné motívy a pastelové farby, ktoré určite neuškodia ani detským izbám.

 

Aj farby sú dôležité

Už spomínané farby sú pri riešení interiéru jedným z kľúčových momentov. Pri výbere farieb na tapetách nezabúdajte na to, že by mali s interiérom ladiť a dotvárať. Myslite na rôzne aspekty – aké záclony používate či aký druh a farba nábytku sa v danej miestnosti nachádza. Tapeta by s vybavením miestnosti mala vytvárať jeden ucelený a harmonický vzhľad. Výrazná tapeta, ktorá nekorešponduje s konceptom interiéru, je pohromou.

Súvisiace príspevky