Možno poznáte bežné spôsoby, ako znížiť náklady na vykurovanie v zime – hrubý sveter, väčšia izolácia v podkroví, zatvorenie dverí, ktoré vedú do nepoužívaných miestností. Pravdou však ostáva, že horúci vzduch môže unikať aj z miest, o ktorých ste pravdepodobne vôbec neuvažovali. Okrem okien a dverí môže teplý vzduch unikať dokonca aj cez elektrické zásuvky, elektrické a plynové vstupy či podkrovné poklopy.

 

Nájdite úniky

Existuje niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu odhaliť úniky tepla. Pomocou zapálenej sviečky v blízkosti okien, dverí a svietidiel, zistíte vďaka vodorovne pohybujúcemu sa dymu, že vám cez škáry uniká teplo.

Ďalším zo spôsobov, ako nájsť zdroje úniku, je zavrieť medzi dvere alebo okno kus papiera. Ak papier vytiahnete bez roztrhnutia, strácate energiu.

 

Nainštalujte výstupné tesnenia do elektrických zásuviek

Nebudete ich potrebovať pre všetky, len na tie, odkiaľ často uniká teplý vzduch.

 

Ak nepoužívate kozub, zatvorte komín

Aj keď ide o protipožiarne opatrenie, krby vyťahujú teplo, v prípade, že komín nezatvoríte. Preto ho nezabudnite zatvárať vždy, keď kozub nebudete používať.

 

Počas dňa odtiahnite závesy

To platí najmä pre okná na južnej strane, tak aby mali do domu prístup slnečné lúče. Naopak počas noci závesy zaťahujte. Pomôže vám to udržať teplo vo vnútri.

 

Otvorte dvere kúpeľne

Pri sprchovaní nechajte dvere otvorené, aby sa para rozšírila aj do iných miestností a ventilátor nechajte vypnutý.

 

Zásobte sa vhodným kurivom

Skvelou alternatívou sú drevené brikety, ktoré si nachádzajú cestu do mnohých domácností vďaka svojim vlastnostiam – horia dlhodobo a rovnomerne, nedechtujú, sú priateľské voči životnému prostrediu, nezanechávajú veľa popola a sú jednoduché na manipuláciu a skladovanie. Okrem klasických brikiet máte k dispozícii tiež rôzne špeciálne brikety – nočné kôrové brikety pre dlhé horenie či turbo brikety pre väčšie teplo.

Súvisiace príspevky