Rakovina prsníka je diagnóza, ktorú rozhodne nechce počuť žiadna žena. A ani muž, keďže ide o ochorenie, ktoré sa týka aj mužov, i keď tí v tomto prípade tvoria len zhruba 1 % pacientov. Podobne ako pri mnohých iných druhoch rakoviny aj pri rakovine prsníka platí, že úspešnosť liečby závisí od skorého diagnostikovania. Ako však rakovinu prsníka odhaliť dostatočne skoro?

Samovyšetrenie 

Základná prevencia by sa mala odohrávať ešte predtým, ako sa objednáte na kontrolu k svojmu dobrému gynekológovi Trenčín. Áno, na mysli máme samovyšetrenie prsníkov, ktoré rozhodne netreba podceňovať. 

Ako často si svoje prsia kontrolovať? Názory sa v tomto mierne rozchádzajú, niekto tvrdí, že každý mesiac a niekto, že stačí aj raz za 3 mesiace. Podstatné však je, aby ste z tohto hľadiska na svoje prsia nezabúdali a aj kontrola raz za 3 mesiace je oveľa lepšia ako úplná ignorácia potreby samovyšetrenia prsníkov.

Pri samovyšetrení treba zvýšenú pozornosť venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú tvrdšie ako ostatné tkanivo prsníka. V prípade, že sa vám pri samovyšetrení nebude niečo na svojich prsiach pozdávať, prvoradé je zachovať pokoj a kontaktovať svojho gynekológa. Hrčka totiž nemusí hneď znamenať rakovinu.

Prehliadky u gynekológa

Pre včasné diagnostikovanie rakoviny prsníka je tiež dôležité poctivé absolvovanie preventívnych prehliadok u spomínaného gynekológa. Ako sme si povedali v úvode, skoré diagnostikovanie výrazne zvyšuje úspešnosť liečby, preto nevynechávajte preventívnu prehliadku len preto, že nemáte žiadne zjavné problémy. Rakovina „útočí“ nenápadne a zákerne.

Samozrejme, gynekológom sa potom treba riadiť, aj keď vás bude posielať na preventívne sono prsníkov Bratislava alebo (podľa vášho veku) na mamografiu. Obe vyšetrenia sú veľmi úspešné v diagnostikovaní rakoviny prsníka. Len ich treba absolvovať.

Zdroj obrázka:

Autor: Drazen Zigic / Shutterstock.com

Súvisiace príspevky