Retinol je látka, ktorú často nájdete v kozmetických produktoch proti starnutiu pleti. Pravdou je, že táto látka spomaľuje starnutie ale do každodennej rutiny starostlivosti o pleť by ste ju mali zaradiť aj keď vás vrásky netrápia. Dokáže toho oveľa viac.

Čo je retinol?

Pod pojmom retinol sa skrýva derivát vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zdravie pokožky, očí a aj pre správne fungujúci imunitný systém. Retinol dokáže preniknúť aj do hlbšej vrstvy pokožky, kde sa zmení na kyselinu retinovú a priaznivo vplýva na štruktúru pokožky.

Účinky retinolu zbadáte po pár týždňoch pravidelného používania. Má silné antioxitačné a exfoliačné účinky, podporuje tvorbu kolagénu a zjednocuje tón pleti. Poradí si aj s pigmentovými škvrnami. Využiť ho môžete aj keď vás trápi akné.

Účinky retinolu

Retinol priaznivo vplýva na pokožku vo viacerých smeroch. Vyživuje ju, udržuje ju pružnou, elastickou a zlepšuje jej textúru. V boji s akné oceníte jeho ďalšie účinky.

  • Odstraňuje z pokožky odumreté bunky čím predchádza upchatiu pórov.
  • Normalizuje pleť – postará sa aby vaša pleť nebola ani suchá ani mastná.
  • protizápalové vlastnosti takže je vhodný na liečbu nezápalového ale aj zápalového akné.

Ak vás trápia jazvy po akné retinol vás ich nezbaví, môže ale ich viditeľnosť zmierniť. Podporu regenerácie kožných buniek a zjednotením tónu pleti nebude tieto jazvičky ani vidieť.

Ako používať retinol?

Voľnopredajný retinol je síce najslabším retinoidom ale napriek tomu môže pokožku zriedka podráždiť. Preto je dôležité si naň privykať. Ak si ho aplikujete na pleť prvý krát a zbadáte podráždenie pleti začnite ho používať zo začiatku 3 krát do týždňa. Neskôr môžete retinol používať 4 -5 krát do týždňa. Pokožka si naň zvykne a nebude reagovať podráždením. Následne môžete kozmetický produkt s touto zložkou používať podľa návodu.

Retinol nie je dobré kombinovať s inými účinnými látkami. Ak používate aj ďalšie krémy a séra s inou účinnou zložkou je dobré počkať kým sa jeden produkt vstrebe do pokožky a až následne použiť iný.

Súvisiace príspevky