Akú históriu má legendárny punčový rez? A prečo prenikol až do našej kultúry?

apr29,2024

Berieme ho ako neoddeliteľnú súčasť mnohých osláv či dokonca našich životov. Svoje miesto si spoľahlivo zastane na rodinnej oslave, svadbe, vernisáži i na kare. Medzi ostatnými zákuskami vyniká svojou ružovou farbou a lahodnou rumovou arómou. Reč je o punčovom reze alebo punčáku. Akú má však tento nestarnúci koláč históriu? Kde vznikol a ako sa mu podarilo preniknúť až do našej kultúry tak hlboko, že o ňom umelci spievajú?

História punčového rezu

Aká je história punčových rezov? Narozdiel od legendárnej Sacherovej či Pavlovej torty, ktorých pôvod vieme veľmi presne určiť, to pri tomto ružovom klasikovi nie je až také jasné. Niet sa čomu čudovať, nejde o prepychový dezert, ktorý si nesie pečať unikátnosti a bol vymyslený v „cukrárskom laboratóriu“.

Punčové rezy vám pripravia v každom cukrárstve, v každej domácnosti trošku inak. Nevytvoril ich jeden jediný cukrár, ktorý si recept strážil ako oko v hlave, punčové rezy sú nás všetkých.

Napríklad o Pavlovke vieme, že ju prvýkrát upiekol cukrár na Novom Zélande v roku 1929. Pri punčákoch sme radi, keď vieme určiť aspoň približný čas vzniku – tým je 19. storočie. A miesto? Ani o konkrétnom mieste toho veľa nevieme, vzhľadom na ich pôvodný názov „punschkrapfen“ však môžeme predpoklad, že je to oblasť strednej Európy: Rakúsko alebo Česko.

Vďaka prepojenosti Slovenska s Rakúskom a Českom s ľahkosťou prenikol aj na naše oslavy, stoly a tiež do kultúry. Aj preto počas socializmu nesmeli punčové rezy chýbať v žiadnej cukrárni, vďaka čomu sa stali našou neoddeliteľnou súčasťou.

Punčák v našej kultúre

Názov výstavy umelcov v Česku, námet pesničky populárnej speváčky Olgy Lounovej, videá youtuberov, v ktorých dávajú cudzincom ochutnávať tento dezert ako jeden z národných gastropokladov, výzva v súťaži Pečie celé Slovensko či názov skladby od mladého slovenského rapera Fobia Kid. Punčáky či punčové rezy sú v našej kultúre zapísané takto hlboko.

Pritom slovo punč pochádza z hindského výrazu pāñć, ktorý v preklade znamená „päť“. Prečo práve päť? Ide o počet originálnych surovín, ktoré sa pridávajú do punču: akohol/rum, cukor, citrónová, šťava, voda a korenie. Teda spojenie chutí, ktoré robí punčové rezy punčovými rezmi.

Internetový obchod, kde vám upečú punčovú tortu

Punčové rezy si vydobyli špeciálne miesto medzi zákuskami. Svoje o tom vedia tiež v internetovom obchode s čerstvými tortami, koláčmi a dezertmi Sladkosti pre hostí. Okrem tradičných rezaných punčákov tu nájdete v ponuke špeciálnu punčovú tortu.

Šťavnatý piškótový korpus nasiaknutý punčovo-ovocnou šťavou doplnený chuťou ovocnej marmelády a pokrytý punčovou polevou je veľkým hitom. „Punčová torta je pevnou súčasťou našej ponuky a tiež objednávok našich zákazníkov. Niektorí si ju objednali najprv zo zvedavosti, teraz sa však k nej neustále vracajú,“ hovorí o torte manažérka Zuzana zo Sladkosti pre hostí.

Chcete vyskúšať, ako chutí punčová torta? Objednajte si ju cez internetový obchod www.sladkostiprehosti.sk.

Súvisiace príspevky