Káva je bezpochyby jedným z najrozšírenejších nápojov na svete a nie je tomu tak len kvôli prítomnosti kofeínu, ale najmä pre jej lahodnú chuť. V našom článku vám predstavíme niekoľko výhod, ktoré so sebou prináša bezkofeínová káva.

Čo je bezkofeínová káva?

Hneď na začiatok je vhodné podotknúť, že káva bez kofeínu sa vyrába z klasických kávových zŕn. Kofeín sa zo zŕn extrahuje predovšetkým pomocou vody, oxidu uhličitého a v niektorých prípadoch aj rôznych rozpúšťadiel. Metód, ako zbaviť zrná kofeínu, je však omnoho viac. Zrná podstupujú tento proces ešte pred pražením, aby bola nutričná hodnota kávy v čo najvyššej miere zachovaná.

Káva bez kofeínu – výhody pre zdravie

Hlavným pozitívnym účinkom kávy bez kofeínu je práve absencia kofeínu. Tento alkaloid síce má povzbudivé účinky a potláča pocit ospalosti, no na druhej strane zvyšuje krvný tlak a jeho konzumácia môže spôsobiť úzkosti, nespavosť či nervozitu. V extrémnom prípade môže dôjsť aj k vzniku závislostí. Práve pitím bezkofeínovej kávy sa týmto rizikám vyhýbate, no stále získavate užitočné kávové živiny.

Vedeli ste, že…

… pitie bezkofeínovej kávy môže znižovať riziko vzniku cukrovky a neurodegeneratívnych ochorení?

Kávové zrná obsahujú okrem kofeínu aj veľmi veľké množstvo antioxidantov. Práve tieto látky sú v našom tele zodpovedné za boj s reaktívnymi zlúčeninami, ktoré môžu spôsobovať rakovinu. Káva zároveň obsahuje značné množstvo dôležitých minerálov ako sú horčík a draslík. Netreba zabudnúť ani na vitamín B3, ktorý je pre organizmus veľmi dôležitý.

Pre koho je bezkofeínová káva vhodná?

Kávu bez kofeínu ocení ktokoľvek, kto je obzvlášť citlivý na účinky kofeínu. Jedná sa napríklad o ľudí trpiacimi hypertenziou či užívajúcich rôzne lieky. Tento typ kávy môžete vyskúšať napríklad aj v prípade, že vám už bežná káva nechutí alebo chcete žiť o niečo zdravšie. Kofeín môže taktiež uškodiť aj tehotným a kojacim ženám, ktoré bezkofeínovú kávu určite ocenia.

Pitie kávy má vždy svoje čaro a každý z nás si svoju šálku užíva trochu inak. Kofeín v káve však môže byť pre mnohých limitujúci, a preto je pre nich ideálna práve bezkofeínová káva. Napriek tomu, že v nej nie je takmer žiaden kofeín, ponecháva si všetky užitočné látky, ktoré kávový nápoj ponúka.

Súvisiace príspevky