Koľkokrát za leto ste ako deti počuli od rodičov alebo prarodičov použovanie o tom, aby ste nepili nič ľadové? A koľkokrát ste si ako dospelí dali ľadový čaj alebo kávu uprostred horúceho dňa a vychutnávali si ten pocit osvieženia?

Aby sme ale boli fér, musíme uznať, že maminka má vždy pravdu a platí to aj pre ľadové nápoje. Chvíľkový pocit osvieženia pri pití ľadového čaju je ešte aj umocnený väčším pocitom tepla a znovu pocitom smädu. Telo totiž potrebuje vyrovnať teplotný šok a tak sa ochladenia veľmi nedočkáte. Ak potrebujete zahnať smäd, je lepší vlažný nesladený nápoj, ako práve čaj. AK si ale chcete vychutnať atmosféru leta a tropických dní, idú všetky vedecké poučky a mamičkine pravdy stranou a ku slovu sa vracia obľúbený ľadový čaj. Ten si doma pripravíte veľmi jednoducho, základom je veľa ľadu, kvalitný čaj a ideálne aj veľa ovocia. Základná verzia je klasický čierny čaj, najlepšie Earl grey, ktorý uvaríte a necháte vychladnúť, najlepšie potom ešte viac schladíte v chladničke. Potom do neho pridajte na kolieska nakrájaný citrón, pre jemnejšiu chuť môžete pridať aj pomaranč a nezabudnite na ľad. Veľa ľadu. S cukrom opatrne, nie každý chce studený nápoj sladký a dá prednosť prírodnej chuti, dosladiť si môže každý podľa seba vo svojom pohári. Pridať pre lepší pocit osvieženia môžete aj lístky mäty alebo medovky. Ak dávate prednosť ovocnej verzii, tak je opäť do základu treba dať ovocný čaj, uvarený a vychladený. K nemu sa potom hodí ovocie rovnakého typu alebo môžete namixovať viac druhov. Úspech zaručia maliny, ostružiny alebo čučoriedky a pochopiteľne ľad.

Tradičné chute môže doplniť aj zelený čaj, ktorý je skvelý v kombinácii s citrónom alebo broskyňami. Nebojte sa ale v horúcom počasí vsadiť aj na bylinky, ktoré dokážu vykúzliť naozaj skvelú chuť ľadového čaju. Limonáda z čerstvých byliniek je veľmi osviežujúca, pre bylinkový ľadový čaj budete ale opäť potrebovať najprv ten čaj. Mnoho rôznych bylinných zmesí kúpite na www.elektro-produkt.cz a môžete ich aj mixovať medzi sebou. Výraznú chuť má šalvia, osviežujúca je mäta, pikantná a ľahko citrónová medovka, zaujímavá v kombinácii s pomarančom je žihľava, ale báť sa nemusíte ani harmančeku alebo šípok. Nebojte sa experimentovať a skúšajte rôzne kombinácie bylín a príchutí.

Súvisiace príspevky