Práca z domu (home office) a práca freelancera prináša so sebou najmä slobodu, ale aj nové problémy a výzvy. Ak ste uvažovali o tomto spôsobe práce, pozrite si jednotlivé výhody a úskalia, ktoré na vás číhajú.
Pojem „freelancer“ sa stal v našich končinách populárnym len pred niekoľkými rokmi. Je to spôsobené najmä obrovským nárastom počtu pracovných miest v IT sektore, online marketingu a kreatívnych odvetviach. Kedysi sme s notebookom v kaviarni vídali skôr profesionálnych spisovateľov.
Okruh profesií, ktoré môžu byť vykonávané na diaľku sa však rozšíril o programátorov, administrátorov webstránok, webdizajnérov, grafických dizajnérov, copywriterov a iných „kreatívcov“.
Ako freelancera môžeme označiť v podstate každého, kto podniká a zarába sám na seba. Ak by sme mali toto slovo voľne preložiť do slovenčiny, mohli by sme hovoriť o pracovníkovi na voľnej nohe, resp. živnostníkovi alebo samostatnom podnikateľovi.
Sloboda miesta a času práce
Možnosť pracovať odkiaľ chcete a kedy chcete, je určite najväčším lákadlom práce freelancera. Drvivá väčšina z nich potrebuje k práci len zopár nástrojov, ktoré sa zmestia do batoha alebo príručnej tašky.
Pracovať tak môžete nielen doma, ale napríklad aj v kaviarni, na lavičke v parku, na chate na horách, či pri cestovaní vlakom, autobusom alebo lietadlom. Pracovnú dobu si môžete určiť individuálne, podľa svojich potrieb.
Organizácia času a sebadisciplína
Alfou a omegou každého freelancera je organizácia času. O čo „benevolentnejšie“ bude vaše pracovné prostredie a pracovná doba, o to viac disciplinovaný budete musieť byť pri organizovaní svojich denných úloh. Nevyhnutnosťou sa pre vás preto stane diár, či už v papierovej forme alebo vo forme aplikácie pre smartfón. Ďalšou nevyhnutnosťou je skutočne pevná sebadisciplína.
Nepravidelný príjem
Nepravidelný príjem je veľkým strašiakom najmä pre začiatočníkov. Pokým nebudete mať kvalitné referencie a vybudované určité meno (alebo ak chcete osobnú značku) v okruhu potenciálnych klientov, zákaziek budete mať pravdepodobne pomenej a budú sa vám ťažšie hľadať.
Nemať šéfa a kolegov nie je vždy super
Nie každý človek dokáže pracovať nepretržite sám a skôr či neskôr sa uňho prejaví potreba sociálneho kontaktu. Kolegovia a šéf v práci vám môžu s mnohými problémami pomôcť a usmerniť vás v nejasnej situácii.
Ak chcete pracovať sami, je to iba o vás a o klientovi. O spomínané sociálne kontakty ako freelancer prídete, no môžete ich čiastočne nahradiť prácou napr. v zdieľaných kanceláriách tzv. “coworkingových centier”.
Technické minimum freelancera
Konkrétna technická výbava, ktorú budete ako freelancer potrebovať, bude závisieť od druhu vašej činnosti. Určite sa však nezaobídete bez počítača. Môže to byť stolný počítať niekde v pohodlí domova, no bola by škoda prísť o najväčšiu z výhod, ktoré freelancing ponúka – tou je sloboda. V takom prípade vám príde vhod prenosný počítač, t.j. notebook alebo tablet.
Ďalším nevyhnutným technickým prostriedkom pre vás bude pripojenie na internet. Doma to nebýva problém a internet do notebooku dostanete klasickým LAN káblom, resp. bedrôtovým Wi-Fi pripojením. Podpora Wi-Fi je už asi osem rokov štandardom pre každý notebook, takže si nemusíte kupovať hneď nový.
V teréne sa však situácia môže obrátiť a záleží, aké pracovné prostredie preferujete. Bezplatné Wi-Fi pripojenie je k dispozícii v mnohých moderných kaviarňach, baroch a reštauráciách. Nájdete ho už aj v niektorých dopravných prostriedkoch MHD či na verejných priestranstvách. Väčšina freelancerov však potrebuje byť online neustále kvôli komunikácii s klientmi, a preto jediným riešením je pre nich mobilný internet do notebooku.
Notebook a tablet stále online
Služby mobilného internetu zvyčajne poskytujú mobilní operátori, ponúkajúci aj bežné hlasové volania. Na mobilné pripojenie do internetu potrebujete SIM kartu od operátora a, samozrejme, aktívne dátové služby.
Nie každý notebook a tablet podporuje takéto pripojenie do internetu. Podporu tejto funkcie by ste si preto mali overiť ešte pred prípadnou kúpou konkrétneho zariadenia. Funkcia sa vyskytuje aj pod názvom dátový modem, resp. 3G alebo 4G modem.
Skratkami 3G a 4G označujú technológie dátových prenosov, pričom prvá menovaná je už zastaralá a pomaly prestáva stačiť aj bežným užívateľom internetu. Preto vždy žiadajte od mobilného operátora aj predajcu PC techniky 4G internet do notebooku.
Ak hľadáte nové alternatívy aj čo sa týka vášho mesačného rozpočtu, vyskúšajte nových operátorov, ktorí sú na trhu. Môžu vám poskytnúť rovnaké služby ako stálice trhu, no s oveľa výhodnejšími podmienkami. O internete do notebooku sa informujte napríklad v 4ke.
Úskalia mobilného internetového pripojenia
Technológia 4G disponuje dostatočnou prenosovú rýchlosť aj na streamovanie videí, sťahovanie objemných dát a iné náročnejšie činnosti. Vždy je však potrebné myslieť na to, že kvalita takého pripojenia bude vždy len taká, aká bude kvalita signálu danej mobilnej siete. V bežných, husto obývaných oblastiach to nebýva problém, ale myslite na to, ak sa vyberiete pracovať napr. na chatu do hôr či do riedko obývaných oblastí.
Mnoho freelancerov často cestuje nielen po Európe, ale tiež do vzdialenejších exotických krajín. Ak sa k nim chcete pridať, mali by ste si ustrážiť dostupnosť internetového pripojenia v konkrétnej krajine. V Európe sú ceny za dátový roaming ešte znesiteľné.
Vo vzdialenejších krajinách sa však váš internet do notebooku stane razom zbytočným a budete odkázaní na spomínané coworkingové centrá alebo kaviarne s Wi-Fi pripojením.