Čas je veľmi cenný a o to cennejším sa stáva, keď hľadáte zamestnanie. Určite nechcete, aby ste strácali čas písaním žiadostí do práce, životopisov, motivačných listov a chodením po pohovoroch na ponuky práce, ktoré nie sú pre vás vhodné.

Vždy sa uistite, či ste si prečítali pozorne inzerát, či máte jasnú predstavu o základnej povahe pozície a o tom, čo zamestnávateľ hľadá.

Potom si položte tieto ústredné otázky:

  • Páčila by sa mi táto práca?
  • Je ponuka práce dobre platená?
  • Je to miesto vhodné pre mňa?
  • Bol by to krok vpred v mojej kariére?
  • Je v inzeráte uvedená jedna úloha, ktorú by som bol schopný alebo nepripravený robiť?

 

Jasnosť inzerátu

Ak je inzerát jasný a informatívny, mal by poskytnúť odpovede na tieto otázky a poskytnúť vám základ pre rozhodnutie sa o tom, či  máte  pokračovať v úsilí o túto prácu alebo bude lepšie hľadať inde.

Bohužiaľ, veľa inzerátov je menej než jasných a najmä zavádzajúcich. Niektoré sú nevýstižné, iné preberajú príliš veľa informácii, ktoré dokáže pochopiť len interný pracovník a niektoré sú formulované v zámerne nepriehľadných termínoch.

 

Kvalitné portály

Vhodné je nájsť si dostatočné množstvo informácii o ponukách. Veľmi vám pomôžu informácie o firmách, vďaka ktorým môžete zistiť, či je firma seriózna,  aká je veľká, či sa v nej často menia zamestnanci, čo vám môže napovedať o tom, či poskytuje vhodné podmienky pre prácu. Kariérne profily poskytujú nezávislé informácie a dovoľujú hodnotiť komukoľvek firmu, a to celkom anonymne.

Dávajte si tiež pozor z akého zdroja je ponuka práce uvedená. Snažte sa zameriavať na overené portály. Jedným z nich je ekariera.sk, kde si môžete vybrať z rozmanitých pracovných ponúk a nájdete tu aj hodnotenie zamestnávateľov. V sekcii magazín nájdete užitočné informácie, kvalitné články s radami, pracovné inzeráty a novinky, ktoré vám môžu pomôcť spraviť ďalší krok k vysnívanej práci.

Súvisiace príspevky