V stomatológii sa stretnete s rôznymi zákrokmi, pričom niektoré sú menej známe, iné naopak viac. Už ste niekedy narazili na endodontické ošetrenie? O čo ide? Väčšinou je potrebné v okamihu, keď sa do zubnej dreni dostane zápal, či už kvôli zubnému kazu, alebo akémukoľvek úrazu. Endodoncia pomáha tomu, aby mohol zub zostať naďalej v dutine ústnej, hoci je mŕtvy.

V súčasnej dobe sa pri endodontickom ošetrení používa lokálna anestézia, takže sa jedná o bezbolestný zásah. Účelom je predchádzať, prípadne liečiť bakteriálnu infekciu v koreňových kanálikoch. Najprv sa kanáliky vyčistia, následne sa hermeticky zaplnia. Ako endodontické ošetrenie prebieha? Čo všetko sa pri takomto ošetrení ešte vykonáva? A na čo by ste sa mali pripraviť?

 

Ošetrenie je náročný proces

Najprv by sme mali podotknúť, že sa jedná o náročné ošetrenie, najmä čo sa týka prístrojového vybavenia. Stomatológ potrebuje kvalitné nástroje a špeciálne materiály. Väčšinou pracuje s operačným mikroskopom. Počítajte tiež s tým, že sa jedná o časovo náročné ošetrenie. Vyplňovanie kanálikov môže u niektorých zubov trvať pokojne aj tri hodiny.

Zub, s ktorým sa pracuje, býva izolovaný kofferdamovou membránou, ktorá vytvára sterilné operačné pole bez slín a baktérií bežne dostupných v dutine ústnej.

 

Na akého zubára sa obrátiť?

Ak hľadáte vhodného zubára, ktorý vykonáva okrem iného aj endodontické ošetrenie, stačí do vyhľadávača zadať napríklad frázu ako kvalitný zubár Žilina a ponúkne sa vám ich hneď niekoľko. Dôležité je zamerať sa na ponuku služieb, aby ste nakoniec neboli prekvapení, že niektoré zákroky vami vybraný stomatológ nevykonáva.

V Žiline je vychvaľovaná súkromná klinika RYANT Clinic, ktorá sa špecializuje na urológiu, všeobecnú a estetickú dermatológiu, dermatologickú alergológiu a stomatológiu.

Súvisiace príspevky