Tradícia obdarovať novorodenca zlatým dukátom sa opäť vracia. Už Ježiška obdarovali traja mudrci z východu zlatom. Zatiaľ čo u Ježiška malo zlato symbolizovať jeho „kráľovsky“ pôvod, novorodencovi má priniesť hojnosť v živote.

Aj na Slovensku existovala tradícia, obdarovať novorodené dieťatko v kolíske zlatým dukátom. Šlo o symboliku. Veď v mnohých chudobných rodinách ten istý dukát dostalo do kolísky hneď niekoľko detí. A že ich bývalo! Vďaka dukátiku nemalo dieťa v živote poznať núdzu. Časom sa však zvyk vytratil. Miesto dukátu dostávajú novorodenci hračky a oblečenie. Je to škoda, pretože žiadna z týchto vecí nie je natoľko hodnotnou, aby dieťatku zostala ako pamiatka.

 

Zlatý dukát je pamiatka na celý život

Tradíciu sa rozhodla obnoviť Pražská mincovňa. Tá vydala zlaté dukáty v podobe zlatých mincí s motívmi narodenia dieťatka. Tieto dukáty sa dajú kúpiť aj v špecializovanej predajni v Bratislave na adrese Dunajská ul. 68, alebo v českom e-shope Zlate-mince.cz.

Zlaté dukáty vyrobili prestížny medailéri a rytci. Sú z rýdzeho zlata 986/1000 Au. Na každom je rok narodenia dieťatka. Výhodou je, že k dispozícii sú aj staršie ročníky týchto dukátov. Takže máte možnosť obdarovať dieťatko v rodine aj spätne, alebo venovať dukát taktiež staršiemu súrodencovi. Cenným dukát nerobí len zlato, z ktorého je vyrobený. Hodnota mincí je aj umelecká, numismatická a samozrejme predovšetkým ide o hodnotu citovú. Je to nielen pamiatka na vlastné narodenie, ale predovšetkým na človeka, ktorý nás takto krásnym a hodnotným darčekom obdaroval.

 

Tri krásne motívy

K dispozícii sú zlaté dukáty s tromi motívmi. So spiacim dieťatkom, s portrétom bábätka v perinke a nakoniec s motívmi narodenia – s bocianom a vranou. Práve tento motív je najobľúbenejší. Bocian, ktorý symbolizuje narodenie chlapčeka, a vrana ako symbol narodenia dievčatka, sú zobrazení naviac veľmi moderne – ako papierová skladačka origami.

Súvisiace príspevky