ELEGANCIA A EKOLÓGIA AJ VO VAŠEJ KUCHYNI

Aktuálne trendy v kuchyniach charakterizujú tri hlavné črty: harmonický dizajn, premyslené schované úložné priestory a kombinovanie zaujímavých materiálov. Kuchyne sú elegantné, štýlom kopírujú obývačku a používajú sa v nich materiály z udržateľných alebo obnovitel ných zdrojov.

Kuchynský nábytok s jemnými reliéfmi a metalickými odleskami v tmavých farbách od matnej čiernej cez rôzne odtiene sivej až po kobaltovo modrú či šalviovo zelenú nastúpil ako zaujímavý trend už v predchádzajúcej sezóne a teraz naberá na sile. „Tmavá elegancia pristane najmä kuchyniam s dostatkom svetla, s veľkými oknami alebo domácnostiam, kde je kuchyňa spojená s obývačkou,” hovorí návrhárka kuchýň Magdaléna Boriová z Oresi.

DO KUCHÝŇ PRICHÁDZA ODVÁŽNOSŤ

Nielen dizajnéri, ale aj majitelia kuchýň sú čoraz odvážnejší a neboja sa kombinovať zaujímavé materiály či rôzne povrchové úpravy kuchynského nábytku, jedálenský nábytok je pestrý, štýlovou voľbou sú jemné pastelové odtiene stoličiek, skriniek a doplnkov. „Hoci je biela stále žiadaná a rovnako sú in aj toskánské alebo province kuchyne, aktuálne sú módne aj kombinácie čiernych matných plôch s farebnými akcentmi, pretože miestnosť by nemala byť zariadená v jednej farbe. Dopyt je aj po dekoroch z dreva v tmavom i svetlom prevedení. Priestor doladia veľké plochy, ako sú steny a podlaha,” konštatuje M. Boriová.  Efektným doplnkom sú 3D tapety a spotrebiče v retro štýle. O slovo sa v kuchyni intenzívne hlási drevo v čo najprirodzenejšej podobe, žiadaná je priznaná kresba dreva na nábytku alebo pracovnej doske, neopracované svetlé drevo, drevené lamely. Do našich kuchýň sa vracia príroda a zákazníci si čoraz častejšie vyberajú materiály z udržateľných zdrojov.

JE TO NAOZAJ KUCHYŇA? JE!

Krásna kuchyňa už nemá len vstavané spotrebiče, novinkou sú aj vstavané skrine. Kuchynský nábytok pôsobiaci ako kompaktný celok s jeho minimalistickým dizajnom čoraz viac pripomína obývačku. Kuchyňa je jednoducho miesto, kde sa nielen varí, ale aj žije, debatuje, kde sa odohráva sociálny život rodiny a tomu sa prispôsobuje celkový vzhľad a charakter priestoru. „Moderné kuchynské skrinky nemajú úchyty, miesto toho sú vybavené systémom click-open alebo iným riešením otvárania, aby sa podporil celkový moderný a funkčný dizajn kuchýň,” opisuje M. Boriová. Podľa jej slov je čo najviac vecí schovaných, aby kuchyňa pôsobila kompaktne a bez rušivých prechodov sa plynule spájala s ostatným obývacím priestorom.
Všetky police a organizéry na kuchynský riad či potraviny sú sofistikované ukryté za dverami veľkých skríň. Celé to má nádych modernej elegancie.

ZAUJÍMAVÉ KOMBINÁCIE

Srdcia slovenských domácnosti si už stihli získať nové materiály v kuchyni – keramika a umelý kameň. V nových kuchyniach sa miešajú rôzne textúry a kombinujú sa nové dvojice materiálov: betón s drevom alebo kov s umelým kameňom.

Ak na to máte rozpočet, vašej kuchyni dodá eleganciu a dlhoročnú kvalitu prírodný kameň, napríklad žula, mramor alebo betón. Vyzerá moderne a zároveň luxusne. Môžete ho použiť na obloženie stien, ale aj na podlahy. Pri týchto materiáloch si ale treba dať pozor. ,,Betón sám o sebe je nasiakavý, kuchyňa je miesto kde si treba dať pozor na to kde bude betón umiestnený. Ak by šlo o plochy, ktoré sú vystavené riziku vlhkosti je nutné ju vždy uzavrieť priehľadným lakom vhodným do interiéru.” radí odborník na betónove povrchy Ing. Branislav Augustín zo spoločnosti SIKA Slovensko.

EKOLÓGIA VO VAŠEJ KUCHYNI

 Program pre vzájomné uznávanie lesných certifikačných schém (PEFC) je svetovo najväčší systém certifikácie lesov. Produkty označené eko certifikátom PEFC pochádzajú z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom, pričom sa dodržiavajú nielen najvyššie ekologické, ale aj sociálne a etické štandardy. Na Slovensku majú tento certifikát v Nemecku vyrábané kuchyne predávané špecialistami na kuchyne. „Hoci nie sme nadnárodná spoločnosť, ale firma rodinného typu, aj my chceme byť súčasťou trvalo udržateľného rozvoja, preto sme si za dodávateľa vybrali výrobcu s certifikátom PEFC,“  hovorí manažér oddelenia kvality Oresi, Ing. Jozef Kňúr.

Čo znamená tento certifikát pre spotrebiteľa a čo pre výrobcu nábytku? Prvý má istotu, že má doma poctivý drevený kuchynský nábytok, kvôli ktorému sa nezhoršili environmentálne podmienky planéty. Druhý musel nastaviť procesy získavania komodity a výroby tak, aby mal drevo z dôveryhodných zdrojov, z certifikovaných lesov, ktoré sú obhospodarované environmentálne vhodným, sociálne prínosným a ekonomický životaschopným spôsobom. Keďže ide o uzavretý kruh systémov, cena vzácnej komodity nie je podhodnotená no ani premrštená (to by bolo pre systém likvidačné), ale primeraná.

Súvisiace príspevky