Prirodzená sila, krása a trvanlivosť. Práve to sú vlastnosti, ktorými sa granit vyznačuje. Aké sú prednosti tohto materiálu pri použití v kuchyni a čo všetko by ste o ňom mali vedieť skôr, než si zadovážite granitový drez alebo batériu?

 

O čo ide, keď sa povie granitový drez?

Bežný granit je umelý kameň, v zásade kompozitný materiál obsahujúci prírodný granit a drobné čiastočky kremeňa v kombinácii so žulou. Táto hmota je neporézna, veľmi príjemná na dotyk a vzhľadovo sa veľmi ponáša na prírodný kameň. Na trhu sú dostupné aj drezy z čistej žuly, no sú veľmi zriedkavé a úmerne tomu aj drahé. Vo väčšine prípadov sa dá kúpiť žulový alebo kremenitý kompozit, pričom nejde o menej kvalitnú variantu.

 

Výhody a nevýhody kompozitných granitových drezov

Tak isto ako všetky materiály, aj granit má svoje silné stránky a tiež pár slabín. V prvom rade treba spomenúť, že ide o teplu-vzdorný materiál, ktorý vplyvom vysokých teplôt nebledne ani nemení svoju farbu. Je odolný voči štiepeniu, poškriabaniu, kyselinám aj škvrnám, poskytuje vzhľad a trvanlivosť prírodného kameňa, avšak za zlomok jeho ceny.

Pri granitových drezoch treba pamätať na to, že ich inštalácia nie je jednoduchá. Granitové drezy tiež vyžadujú pravidelnú, aj keď nie náročnú údržbu, na ich povrchoch má totiž tendenciu vznikať biely film.

 

Granitové batérie a drezy – dajú sa kombinovať?

Podobné vlastnosti ako pri granitových drezoch môžeme pozorovať aj u batérií z granitu. Aj granitové batérie, podobne ako drezy, sú menej odolné voči pôsobeniu agresívnejších chemických látok, no k ich pozitívnym vlastnostiam musíme pridať aj široké spektrum možných farebných variantov. To dovoľuje využitie týchto drezov a batérií v rôzne ladených interiéroch a kuchyniach. Ak chcete docieliť elegantný a jednotný vzhľad vášho drezu a batérie, určite choďte do kombinácie granitový drez – granitová batiéria.

Súvisiace príspevky