Dážď a zatiahnutú oblohu snáď už čoskoro vystrieda slnečné počasie a príchod leta. Na záhradách domoch aj chát tak budeme tráviť oveľa viac času, nesmieme ale zabudnúť na odpočinok. Skúste to v hojdacej sieti.

Možno si ešte dokážete vybaviť pocit z detstva, keď ste sa hojdali v zavesenej sieti u babičky na prázdninách alebo napríklad len v hojdačke. Hojdanie odbúrava stres a dobíja energiu, preto by sme sa mu ani v dospelosti nemali vyhýbať. Hojdacie siete ponúkajú pohodlie a skvelý spôsob, ako si oddýchnuť po náročnom dni. Hamak, ako sa sieti tiež hovorí, používali Indiáni ako pohodlné miesto pre spánok aj ochranu pred hadmi. Neskôr tento nápad prevzali tiež kolonisti zo Španielska a Portugalska, ktorí v nich spali počas plavby loďou.

Predtým u nás boli časté hojdačky z povrazov, aj odtiaľ sa zažil názov hojdacie siete. Dnes už sú hamaky vyrábané z látky, ktorá sa nikde nezarezáva a netlačí ako povrazy, ležanie je tak príjemné a pohodlné. Okrem relaxácie majú hojdacie siete tiež kladný vplyv aj na naše zdravie. Prirodzená, ľahko schúlená poloha nám dáva pocit bezpečia pri leňošení alebo čítaní knihy. Chrbtica je na všetkých miestach podopretá, tlak na svaly je rozložený po celej dĺžke tela, a tak si uľavíme aj od boľavého chrbta a natiahnutých svalov. Nechať sa jemným vlnením ukolísať ku krátkemu spánku nám môže dobiť viac energie, než by sme čakali.

Na záhrade máme samozrejme veľa práce, staráme sa o kvety i zeleninu, starostlivosť si zaslúžia aj ovocné stromy a okrasné kríky, stále je čo robiť. Napriek tomu by sme si mali nájsť čas na odpočinok, či už upokojujúce hojdanie alebo napríklad posedenie s priateľmi pri večernom grilovaní. Nielen prácou je človek živý, ako by povedal klasik, myslieť musíme aj na voľný čas.

Záhrada by pre nás mala byť miestom, kde sa cítime dobre a kde trávime svoj čas preto, že chceme a nie preto, že musíme. Len tak si dokážeme užiť každý okamih, ktorý na nej strávime.

Súvisiace príspevky