Cítite sa “stále unavení”, zápasíte s rannou únavou, ktorá vedie k extrémnej únave a spôsobuje, že sa chcete plaziť späť do postele a potrebujete energetický nápoj alebo šálku silnej kávy, aby ste sa vôbec prebrali?  Chronická únava nie je normálna a zvyčajne môže odhaliť podozrivých vinníkov, ktorí vám  trvalo zablokujú energiu.

 

Syndróm chronickej únavy

Extrémna únavnosť je dnešnou epidémiou poháňanou našou návykovou mentalitou spojenou so zlým výberom životného štýlu, vrátane nedostatočného spánku, nadmerného stresu, zlej stravy a nedostatkov živín.

Vo svojej najhoršej situácii sa extrémna únava prejavuje ako syndróm chronickej únavy, ku ktorému dochádza, keď sa väčšina z vás cíti unavene a únava pretrváva dlhšie ako šesť mesiacov.

V nasledujúcich riadkoch vám dáme niekoľko tipov, ako bojovať s dlho pretrvávajúcou únavou.

 

Sledujte, čo jete a pijete

Niektoré potraviny vedú k pocitu pomalosti alebo k neskoršiemu vzniku cukrovky. Vyhýbajte sa nadbytočnému príjmu cukru, ktorý vám dodá energiu len na krátky čas.

 

Správny príjem vitamínov

Odborníci hovoria, že nedostatok vitamínov a minerálov môže prispieť k únave. Ak zostane nekontrolovaná, môže viesť k dlhodobým následkom na zdravie – od krehkých kostí po poškodenie mozgovej funkcie. Niektoré z najbežnejších príčin únavy zahŕňajú nedostatky troch minerálov a dvoch vitamínov. Po železe je to nedostatok horčíka, draslíka, vitamínu B12 a kyseliny listovej. Preto je potrebné doplniť chýbajúce minerály alebo chýbajúce vitamíny. Z týchto deficitov vitamínov a minerálov sa môžu vyvinúť vážnejšie problémy ako je len únava. Napríklad nedostatok vitamínu B12 môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu a miechy, ktorý môže mať vplyv na schopnosť ľudí pohybovať sa, chodiť a myslieť jasne, ak budú symptómy pokračovať a deficit zostane, nediagnostikovaný a neliečený. Lekári odporúčajú prijímať výživový doplnok Horčík + B6. Horčík zohráva dôležitú úlohu pri prenose signálov medzi mozgom a telom a zároveň prispieva k normálnej činnosti svalov a zníženiu miery únavy a vyčerpania. Vo vašom tele sa B6 zúčastňuje viac ako 150 enzýmových reakcií. Tieto pomáhajú vášmu telu spracovávať bielkoviny, sacharidy a tuky, ktoré konzumujete. B6 je tiež úzko spojený s funkciami vášho nervového a imunitného systému. Nedostatky živín, vrátane B6, môžu narušiť imunitný systém. Presnejšie povedané, nedostatok B6 môže viesť k zníženej tvorbe protilátok potrebných na boj proti infekciám. Preto môžete bývať častejšie chorí. Horčík + B6 prispieva k zníženiu miery vyčerpania a únavy a k normálnej činnosti svalov.

 

Dostatočný spánok

Osem hodín hlbokého omladzujúceho spánku môže robiť zázraky pri zvrátení chronickej únavy.

 

Hýbte sa

Najefektívnejším spôsobom, ako cvičiť a zvyšovať svoju energiu, je vysoko intenzívny intervalový tréning. Tieto krátke, intenzívne “výbuchy” vám dodajú energiu aj po cvičení. Určite nezabúdajte ani na pohyb na čerstvom vzduchu a na slnku.

 

Súvisiace príspevky