Neexistuje jediný dobrý, ale ani najlepší matrac. Čo človek, to iné preferencie. Iné matrace potrebujú deti, iné sú vhodné pre seniorov. Dôležité je mať možnosť vybrať si z kvalitných, nech už preferujeme mäkký či tvrdý. Ako si vhodný matrac vybrať?

 

Dobrý matrac pre dieťa je dobrým štartom do jeho života

Už u najmenších detí záleží na správnom výbere matraca. Zhruba do štyroch rokov vydrží dieťa v detskej postieľke. Matrac do nej nie je špecifický len svojou obvyklou dĺžkou 120 cm, ale aj materiálom, z ktorého je vyrobený. Kvalitná latexová výplň býva doplnené prírodným kokosovým vláknom.

Nezabudnite na matrace pre dojčatá dať vždy vhodnú nepremokavú podložku. K nehode dôjde jednoducho, ale vďaka ochrane matraca zostane čistým a suchým. V noci tak dokážete jednoducho vymeniť iba nepremokavú plachtu a nemusíte riešiť premočený matrac.

Dojčatá, batoľatá, predškoláci, školáci ani tínedžeri nepotrebujú žiadne zónové ani anatomické matrace. Taktiež v prípade, keď už dieťa spí na posteli štandardnej veľkosti, nie je preňho tento typ matraca vhodným.

 

Na matraci strávime tretinu života – správne si ho vybrať je dôležité

Ako poznať kvalitný matrac? Odborníci vám poradia jednoduchý trik. Príliš ľahký matrac rozhodne nebude kvalitným. Kvalitné matrace sa vyrábajú z pevných, hustých, a teda aj ťažkých materiálov. Je dobré sledovať certifikáty predajcu, aj jednotlivých materiálov, ktoré boli pri výrobe matraca použité. Zárukou kvality je aj výrobcom a predajcom ponúkaná dlhšia záručná doba.


TIP: Kvalitné matrace dodáva VEGAS Group


Čo stačí hosťom, nestačí vám na každodenné spanie

Nie každý matrac musí byť v top kvalite. Na postele pre hostí stačia lacné matrace. Spí sa na nich iba sporadicky a nie sú namáhané každodenne. A báť sa, že sa u vás hostia nebudú cítiť dobre, či že sa dobre nevyspia, to sa určite nemusíte. Lacné matrace nemusia byť hneď synonymom pre nízku kvalitu. Ponúkajú však ekonomické riešenie, čo určite oceníte.

 

Kvalita na manželskú posteľ

Na manželskú posteľ veľmi často vyberáme veľký spojený matrac. Nie vždy je to však vhodné. Medzi partnerom a partnerkou je obvykle veľký hmotnostný rozdiel. Preto sú aj parametre pre matrac iné. Každý z partnerov naviac môže mať úplne iné preferencie na tvrdosť matraca. Lepšie je teda voliť dva samostatné matrace. Optimálne je vybrať si rovnaký typ v inej tvrdosti. Vyhnete sa tak tomu, že bude mať matrac inú výšku, alebo bude inak vypadať. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj matrace, ktoré majú každú stranu inak tvrdú.

 

Podľa čoho teda matrace vyberať?

Určite sa hneď na začiatku pozrite, akú má daný matrac nosnosť. Správna voľba nosnosti je garanciou jeho dlhej životnosti, ale tiež toho, že všetky vlastnosti, ktoré sľubuje, pocítite aj na vlastnej koži. Pretože ak matrac zaťažíte väčšou hmotnosťou, než pre ktorú je určenú, bude sa chovať inak než má.

U dobrého výrobcu nielenže nájdete všetky potrebné štandardizované rozmery matracov, ale súčasne môžete v prípade potreby požiadať o jeho výrobu na mieru. Vyšší z nás si nechávajú vyrábať predĺžené postele a k nim potrebujú taktiež predĺžený matrac. Nechajte si ho vyrobiť.

Podľa použitého materiálu sa matrace obvykle ponúkajú taštičkové, latexové, pružinové a penové. Každý typ materiálu poskytujú iný komfort a vlastnosti. Taštičkové matrace ponúkajú kvalitné ortopedické vlastnosti. Tie latexové matrace oslovia každého, kto uprednostňuje prírodný materiál. Pružinové matrace majú dlhú životnosť a vedia ponúknuť ortopedický aj pozitívny zdravotný efekt. Nakoniec sú tu ortopedické penové matrace zo studenej peny, často ešte vylepšené pamäťovou penou.

Podľa tvrdosti si je možné vybrať stredne mäkké, stredné, stredne tvrdé a tvrdé matrace. Preferencie závisia na vás. Zatiaľ čo pri vyššej hmotnosti je lepšie voliť tvrdší matrac, seniori s bolesťami kĺbového aparátu či imobilnejší ľudia preferujú matrace mäkšie.

Súvisiace príspevky