Keď plánujeme vyraziť do Čiech, okamžite nám na myseľ príde Praha. Zatiaľ čo Praha ukradla svetlo reflektorov pre svoju krásu a veľkoleposť, je čas, aby niektoré iné české mestá vystúpili z jej tieňa.

 

Kroměřiž a Olomouc

Určite sa vám oplatí spraviť celodenný výlet do 2 moravských miest zapísaných do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Hoci sa obe mestá nachádzajú v dvoch rôznych oblastiach Zlína a Olomouca, ich história a vývoj sú úzko zviazané s Olomouckou arcidiecézou. Kým v Kroměříži navštívite arcibiskupský palác a 2 záhrady – Arcibiskupský zámok a Kvetinovú záhradu, v Olomouci si môžete urobiť prechádzku v centre mesta od katedrály svätého Václava a skončiť pri pamiatke UNESCO pri stĺpe Najsvätejšej Trojice. Stačí si nájsť hotel v Kromeřiži alebo v Olomouci a vychutnať si krásy týchto miest.

Olomouc, brána na Moravu, môže byť skrytým klenotom, ktorý ste hľadali. V každom smere sa nachádzajú časté vlakové spojenia a cesta z českého hlavného mesta by vám mohla trvať niečo viac ako 2 hodiny. Môžete navštíviť Olomouc ako jednodňový výlet z Prahy, ale môžete tam tiež zostať dlhšie a vychutnať si obraz perfektného mesta. Ubytovanie v Olomouci poskytuje širokú škálu hotelov a penziónov.  Staré mesto Olomouc je druhou najväčšou historickou pamiatkovou rezerváciou v Českej republike a existuje veľa príležitostí na spoznávanie dokonalých miest. Staré mesto Olomouc je zvláštnym mixom architektonického štýlu: väčšina z toho, čo sa chystáte vidieť, bolo postavené v renesančnom a barokovom štýle – pravdepodobne v najkrajších štýloch – ale nájdete aj gotické alebo modernistické budovy.

Približne 2,5 hodiny od Prahy sa nachádza aj mesto Litomyšl, mesto, ktoré je rodiskom Bedřicha Smetany. Toto mesto vás môže očariť svojim zámkom a historickým centrom.

 

Kutná hora

Kutná Hora, nachádzajúca sa asi hodinu východne od Prahy, je veľmi  populárna medzi turistami. Dnes však väčšina turistov prichádza do Kutnej Hory, aby navštívila Kostel Všech svatých , ktorý sa nachádza v Sedlici a je vyzdobený  takmer výhradne ľudskými kosťami – ostatkami celkom zo 40 000 zomrelých na morovú epidémiu a obeťami husitských vojen.

Ak si chcete spraviť poriadny výlet do Českej republiky, navštívte aj miesto Český Krumlov. Toto mesto  nemusí byť na prvý pohľad tak veľké ani pôsobivé ako Praha, ale je plné nádherných prekvapení, ktoré čakajú na objavenie.

Súvisiace príspevky