1144339490

Pravda či lož? Mnohé ženy majú o kvasinkovej infekcii mylné informácie. Či už ide o akútne, alebo chronické problémy, ich vznik nesúvisí s nedostatočnou hygienou a v žiadnom prípade sa za ne netreba hanbiť. Vaginálna mykóza je jedným z najčastejších problémov u žien, a to najmä teraz v lete.

 

Príznaky, ktoré len tak ľahko neprehliadnete

Toto ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek, ktoré bývajú často súčasťou pošvovej mikroflóry. Ak sa naruší prirodzené pH pošvy, kvasinky sa začnú vo veľkom množiť a vznikne nepríjemná mykóza. Najzákladnejším príznakom je biely tvarohovitý výtok z pošvy.  Zapríčiňuje to nepríjemné svrbenie a pálenie. Výtok je väčšinou hustý, môžu sa v ňom objavovať aj hrudky. Ďalšími príznakmi sú bolesti pri močení alebo bolesť pri pohlavnom styku. Týmito príznakmi vám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku a je potrebné tento problém riešiť. Vaginálnu mykózu môže odštartovať stres, psychická záťaž, klimatické zmeny, hormonálne zmeny počas tehotenstva, užívanie antikoncepcie, obdobie menopauzy, či liečba antibiotikami.

 

Prečo vzniká vaginálna infekcia najmä v lete?

Dôvodov je hneď niekoľko. Počas letných dní by mali byť na pozore hlavne tie ženy, ktoré opakovane trpia kvasinkovou infekciou. „Sezóna vaginálnej kvasinkovej infekcie je najmä v lete. Teplo, vlhko, mokré plavky, kúpaliská a ďalšie krásy leta jej maximálne vyhovujú, pretože vtedy sa dokáže množiť rýchlosťou svetla. Aby nadchádzajúce leto bolo bez nepríjemného svrbenia a pálenia, odporúčam dodržiavať správnu životosprávu, nepreháňať to so sladkosťami či sladkými nápojmi, pravidelne konzumovať fermentovanú zeleninu a huby ako je hliva ustricovitá. Ďalej je potrebné sa vyhnúť nadmernému užívaniu antibiotík, nájsť si vhodný preparát z múdrej huby (Pythium oligandrum) a rozumne posilňovať obranyschopnosť organizmu. Múdra huba sa živí inými hubami a plesňami, čím zmenšuje množstvo kvasiniek v pošve a zlepšuje komfort pacientky. Veľmi vhodná je aj pre tehotné ženy, ktoré často trpia kvasinkovou infekciou, pretože významne pomáha a zároveň minimalizuje nutnosť aplikovať vaginálne čapíky,“ radí MUDr. Tatiana Ičová z Gynekologickej ambulancie Piešťany.

Častejšie táto infekcia vzniká po návšteve verejných bazénov s termálnou vodou, pretože sa do vody v bazéne pridávajú dezinfekčné prípravky, ktoré narúšajú prirodzenú rovnováhu v intímnych partiách. Problém s mykózou môžete mať aj v prípade, ak dávate prednosť tangá nohavičkám alebo nepriedušnej syntetickej bielizni. Taktiež, ak radi nosíte obtiahnuté nohavice. Blíži sa čas dovoleniek, a preto je veľmi dôležité myslieť na prevenciu. Múdra huba (Pythium oligandrum) si veľmi dobre poradí s týmto problémom. Pôsobí ako upír na nepriateľské bunky. Zmierňuje až odstraňuje prejavy spojené s kandidózou vagíny, ktorá spôsobuje svrbenie, pálenie, výtok a pomáha obnoviť fyziologickú mikroflóru.

 

Aké mýty sa hovoria o kvasinkovej infekcii? Čo je, alebo nie je pravda?

Určite ste počuli rôzne klamstvá alebo polopravdy týkajúce sa tejto témy. Medzi najčastejšie patria tieto mýty.

  1. Mýtus – Biely jogurt má blahodarné účinky: Biely jogurt v určitej miere pomáha, ale len na chvíľkové zmiernenie príznakov. Určite sa nezbavíte nepríjemnej mykózy tak, že si intímne partie natriete bielym jogurtom. Použitím tejto potraviny si naozaj príznaky iba zmiernite, na chvíľku sa vám uľaví, avšak svoj problém nevyriešite.
  2. Mýtus – Každé svrbenie je vaginálna mykóza: Veľa žien si myslí, že každé svrbenie a pálenie v pošve je spôsobené infekciou. Nie je to úplne pravda, pretože v skutočnosti sa za tým môžu skrývať iné problémy. Môže ísť o hormonálne zmeny v tele, alebo o reakciu na váš obľúbený prací prostriedok, prípadne inú infekciu.
  3. Mýtus – Zvýšený prínos výtoku z pošvy je spôsobený mykózou: Pravidelný výtok je súčasťou prečisťovania pošvy. Netreba sa hneď obávať. Pri výtokoch je veľmi dôležité všímať si konzistenciu alebo sfarbenie.
  4. Mýtus – Pitie octovej vody vás vylieči: Domáce vynálezy nemusia byť na škodu, ale určite vám nepostačia na vyriešenie problému. Jablkový ocot zriedený s vodou je vraj účinným na tlmenie svrbenia a pálenia, ale samotného zápalu vás nezbaví, takže nepríjemné pocity sa opäť zopakujú.

 

Ako predísť kvasinkovej infekcii

Vyhýbajte sa používaniu intímnych dezodorantov a príliš parfumovaným produktom, dodržiavajte zdravý životný štýl, vyhýbajte sa stresu. Obliekajte si bavlnenú spodnú bielizeň a noste priedušné oblečenie. Po plávaní vo verejných bazénoch použite sprchu, vymeňte plavky za suchú spodnú bielizeň a taktiež nezabudnite, že jedlá s vysokým obsahom cukru napomáhajú tvorbe kvasinkovej infekcie.

MUDr. Tatiana Ičová pôsobí ako gynekologička v súkromnej gynekologickej ambulancii v Piešťanoch.

Súvisiace príspevky