Naspäť do školy po tridsiatke? Urobte si konečne MBA

okt14,2020 #MBA

Medzi riadiacimi pracovníkmi je dnes už štandard manažérske vzdelávanie. Jeho obrovskou výhodou je, že sa mu nemusíme prispôsobovať na našej strane, ale ono sa postupne prispôsobilo našim potrebám.

Z manažérskych programov je tradične najvyhľadávanejším MBA. Hodí sa pre ľudí, ktorí už majú za sebou prax v zamestnaní a chcú sa dostať na manažérsky post, alebo už na ňom sú a potrebujú si rozšíriť obzory. Stále častejšie sa však na štúdium hlásia aj súkromní podnikatelia a majitelia vlastných firiem. Najčastejšie študujú ľudia vo veku 30 až 55 rokov. Paleta je veľmi pestrá.

Manažérskych programov pre štúdium MBA je pomerne mnoho, ďalšie pribúdajú. Už dávno neplatí, že musíte študovať v angličtine. Výhodu ale je, že aj ako Slováci máme možnosť vyštudovať MBA v Českej republike. Umožní nám to napríklad European School of Business & Management SE. Tu môžete študovať nielen MBA, ale aj BBA, LLM a DBA. Študijným jazykom je aj slovenčina. Štúdium je online, takže je to zvládnuteľné pre každého. Avšak máte možnosť poznať lektorov a odborníkov z Českej republiky, a nielen opäť tých zo Slovenska. Niekomu, kto je vyššie postaveným, môže byť dokonca študovať na Slovensku nepríjemné, hlavne pokiaľ niektorých z lektorov pozná ako svojich zákazníkov.

Ako ovplyvňuje MBA štúdium ďalšiu kariéru? Na túto otázku bol spracovaný výskum. Platí pravidlo, že ak si má zamestnávateľ ako zamestnanca vyberať niekoho bez absolvovaného štúdia či s ním, zvolí toho s titulom MBA. Lenže štúdium MBA je ešte viac. Je to skutočne užitočné štúdium a nielen ďalší diplom. Aj preto školu študuje stále viac súkromných podnikateľov. Nejde totiž o titul, ale o skutočné znalosti i vzory z praxe. MBA je najrýchlejšia cesta k zvýšeniu platu, k získaniu vysnenej pozície, ale trebárs aj k tomu, aby ste nešli do zahraničia s prázdnymi rukám. Zatiaľ čo nás slovenský diplom vám bude obvykle v zahraničí k ničomu, s MBA diplomom prichádzate ako človek so vzdelaním a súčasne so skúsenosťami.

Súvisiace príspevky