Fotenie nie je len o tom, ako používať zrkadlovku, statív či ako sa vzdelávať. Ide o koníček a životný štýl, ktorý je aj o neustálom hľadaní nových nápadov a inšpirácií. Tie najlepšie sa väčšinou nachádzajú mimo našej komfortnej zóny.

 

Rovnaké miesto, iný čas

Zvládnite prácu so svetlom a vylepšite vaše fotografie len vďaka správnemu načasovaniu. Zvládnutie svetla znamená mnoho rôznych vecí v oblasti fotografovania – manuálne nastavenie, blesk a správny čas fotografovania, ktorý je rovnako dôležitý.

Vedieť, ako využiť svetlo vo svoj prospech, vám poskytne obrovskú výhodu oproti iným fotografom. Možno ste si všimli, kedy je svetlo najpriaznivejšie. Ak viete, kde slnko zapadá, kde vychádza a ako osvetľuje rôzne predmety a miesta počas dňa, stanete sa majstrom „časovania“.

Existujú aplikácie aj webové stránky, ktoré vám môžu pomôcť pri cestovaní na nové a exotické miesta. K dispozícii je program, ktorý si môžete stiahnuť do svojho telefónu a sledovať, kde bude slnko v danom čase. Môžete vykresliť svoju polohu na vrchole topografickej mapy a určiť, akým smerom sa slnko bude spúšťať, a potom podľa toho plánovať.

 

Buďte špecifickí a vyjadrujte svoje pocity

Niekedy urobíte 100 fotografií v nádeji, že aspoň jedna z nich bude prijateľná. Pred fotografovaním by ste sa ale mali sami seba opýtať, či ide o skutočne správny postup. Bude publikum z vašej fotografie cítiť tú správnu emóciu? Fotografovanie nie je o náhode a len tie najlepšie fotky dokážu vyjadriť pocit. Predtým, ako sa rozhodnete konkrétne miesto alebo predmet odfotiť, popremýšľajte o tom, či sú skutočne dosť zaujímavé na fotenie.

Kreativita nestačí. K foteniu je nutná aj kvalitná technika a fotopríslušenstvo – správna digitálna zrkadlovka a objektív dokážu vytvoriť tie najlepšie fotografie. Ak neviete, ktorý kúsok je pre vás tým najlepším, obráťte sa na špecialistov e-shopu AQT.sk.

Súvisiace príspevky