Bežná súčasť nášho šatníka, ktorú nosíme najčastejšie a samozrejme ju aj najčastejšie perieme a sušíme. Spodnú bielizeň potrebujeme stále, aj keď ju občas kupujeme až skoro na poslednú chvíľu. Podľa čoho sa orientovať pri kúpe, aby sme boli spokojní s výberom?

To hlavné, čo by mala bielizeň spĺňať, je pohodlie. Vlastne by sme o ňom nemali ani vedieť a to platí pre pánske i dámske spodné prádlo. Ak niekde škrtí, tlačí, škriabe, alebo sa v ňom z iných dôvodov necítime dobre, pravdepodobne ho veľmi dlho nosiť nebudeme a skončí niekde na dne skrine. Na čo sa teda zamerať pri výbere?

Strih

To, aký má spodná bielizeň strih, rozhoduje o tom, ako sa nám bude nosiť. U pánskeho rozlišujeme tri hlavné typy, teda upnuté boxerky, voľné trenírky a vykrojené slipy. Každý typ má svojich zástancov a záleží len na osobných preferenciách, ktoréj bielizni dá kto prednosť. U žien je ponuka strihov ešte širšia.

Veľkosť

Úprimnosť nadovšetko, teda aspoň u spodnej bielizne. Správne zvolená veľkosť je zásadná, pretože menšie prádlo bude škrtiť a veľké padať alebo spôsobovať otlaky, ak sa prebytočná látka dostane kam nemá. Nie je tu ani priestor na klamstvo a zmenšovanie svojej konfekčnej veľkosti, pretože ide naše pohodlie.

Materiál

Na trhu je ich dnes toľko, že má problém sa v nich orientovať aj odborník, nieto laik. Stálicou je bavlna, prípadne bavlna v kombinácii s ďalším materiálom typu viskóza, polyester, spandex, elastan alebo modal. Ak sa nejedná o funkčné spodné prádlo, vyhnite sa umelým materiálom, ktoré sú nepriedušné a miesto pohodlia nám skôr spôsobia zdravotné problémy a to platí najmä u žien. Bielizeň by mala umožňovať našej pokožke dýchať.

Farba

Pri výbere farby už hrá úlohu len váš osobný vkus. V kurze sú obrázkové trenírky, farebné kombinácie, rôzne motívy i vzory, je škoda sa obmedzovať len na čiernu a bielu farbu. Nebojte sa trochu popustiť uzdu rozmanitosti a aspoň jeden farebný a tak trochu nezbedný kúsok si kúpte.

Keď kupujete bielizeň pre niekoho iného, ​​platí to isté ako keď ho vyberáte pre seba. Pohodlie je na prvom mieste a tak je dobré mať aspoň drobnú znalosť toho, aký má dotyčný záľuby a čo najradšej nosí, z tohosi môžete odvodiť, aké prádlo mu bude sedieť. Alebo sa priamo spýtajte, tým nikdy nič nepokazíte.

Súvisiace príspevky