Problematická pleť je známa viacerými problémami. Mastná pokožka, upchaté póry, akné, začervenanie, nejednotný tón a štruktúra pleti či tvorba zápalov sú najtypickejšie prejavy problematickej pleti. Kým niekoho trápi len jeden zo spomenutých problémov iný ich môže mať ešte viac.

Príčiny

Nájsť konkrétnu príčinu problematickej pleti je náročné. Neraz stačí zbaviť sa jedného problému a pokožka na tvári sa normalizuje. Pokiaľ ste s pleťou v minulosti nemali starosti genetiku za tým nehľadajte. Problém s pleťou môžu spôsobiť aj ďalšie faktory.

Stravovanie

Nedostatok vitamínov a minerálov v strave sa ako prvé prejaví na pokožke. Dochádza k zníženiu obranyschopnosti pokožky vďaka čomu sa baktérie a vírusy dostanú ľahko do hlbších vrstiev kože.

Hormonálna nerovnováha

Akné je častým ale nie jediným prejavom problematickej pleti. Myšlienkou „Ako sa zbaviť akné“ sa zaoberajú nie len mladí ľudia v období puberty ale aj starší ľudia. Za akné stojí v prvom rade nadmerná tvorba hormónov, ktorá sa prejavuje aj zvýšenou tvorbou kožného mazu.

Zlá kozmetika

Používanie nevhodnej kozmetiky je často za problematickou pleťou. Čierne bodky na nose ale aj iných častiach tváre môžu spôsobiť mastné krémy, kozmetika, s obsahom alkoholu môže pleť vysušiť na čo pokožka začne reagovať nadmernou tvorbou kožného mazu. Prípravky so syntetickými zložkami môžu spôsobiť podráždenie kože, zápaly alebo ekzémy.

Stres

Stresové hormóny vplývajú nie len na organizmus ale aj na pokožku. Kruhy pod očami, červené fľaky, akné, suchá a citlivá pleť to všetko sú problémy, ktoré môže mať na svedomí stres. Stres zároveň znižuje obranyschopnosť organizmu a teda aj kože. Patogény sa ľahšie dostanú do pokožky a môžu byť dôvodom vzniku zápalov v pokožke.

Faktom je, že problematickej pleti sa nezbavíte. Vhodnou stravou, dobrým životným štýlom a kozmetickými produktmi vhodnými na váš typ pleti môžete niektoré jej prejavy minimalizovať.

Súvisiace príspevky