Kolagén k nášmu telu neodmysliteľne patrí. Vyrába si ho samo a slúži ako základná stavebná vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá spája bunky tkanív, kostí a šliach. Nájdeme ju v chrupavkách kĺbov, a tiež tvorí asi 75% našej pokožky. Môžete si ju predstaviť ako takú lepiacu hmotu tela živých organizmov. Drží naše telá pohromade.

Keď nám ubúda kolagén

S pribúdajúcim vekom je kolagénu stále menej. Jeho produkcia sa znižuje už okolo 25 rokov. Je teda vhodné začať v tomto veku, alebo čoskoro po ňom, kolagén užívať. Okolo 45 rokov jeho produkcia takmer ustane a kolagén, ktorý je vyprodukovaný, nie je zďaleka tak kvalitný, ako v rokoch skôr.

Akonáhle začne kolagén ubúdať, spoznáme túto skutočnosť na vzhľade pokožky, kedy vznikajú prvé vrásky, pokožka stráca svoju hebkosť, vláčnosť, ale aj v pokročilom veku na kvalite kĺbov, ich bolestivosti. Priaznivý vplyv má kolagén aj na nervový a imunitný systém. Platí teda, že po 45 rokoch by sme mali kolagén dopĺňať, aby sme prispeli k svojej kráse, ale aj k pevnosti vlasov, nechtov a funkčnosti kĺbov bez obmedzenia.

Čo prispieva k zníženiu kolagénu

Na tvorbu kolagénu v tele nemá vplyv iba vek. Jeho tvorbu ovplyvňuje aj nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu, slabá fyzická aktivita, jedlo chudobné na vitamíny A, C, E, železo a vápnik, nedostatok pobytu vonku, nedostatočná regenerácia po cvičení, alebo cvičenie vedúce k zraneniu. Veľký vplyv má aj stres.

Ako vybrať vhodný kolagén?

Kolagén môžete vyberať podľa jeho pôvodu. Kupovať by sme ho mali len u certifikovanej spoločnosti vo farmaceutickom priemysle. Tak máme záruku kvality a nezávadnosti.

Zaujímať by nás mala aj miera vstrebateľnosti, ktorú podporuje napr. vitamín C. Tiež ide o vstrebateľnosť jako takú. Naše telo vie najlepšie vstrebať hovädzí kolagén.

Kvalitným produktom, ktorý si môžete kúpiť, je hydrolyzovaný kolagén – Cartylis. Viac na www.eliteq.sk.

Súvisiace príspevky