Akné je bežné kožné ochorenie, ktoré v určitom okamihu života postihuje približne 85 % ľudí. Preto sa veľa ľudí obracia na prírodné alternatívy, aby sa akné rýchlo zbavili. Napriek tomu, že existuje veľa prírodných liekov na akné, len u niektorých je vedecky dokázané, že pomáhajú.

Príčiny akné

Akné vzniká precitlivenosťou mazových žliaz kože. Hormóny, baktérie a zápaly môžu viesť k vzniku akné na koži. Príznaky zahŕňajú otravné pupienky, ktoré nevyzerajú dobre a niekedy býva náročné zbaviť sa ich. Zatiaľ čo konvenčné liečby pomocou hormonálnych liekov vás môžu zbaviť akné, často sú spojené s nepriaznivými účinkami.

Niektoré domáce prostriedky môžu pomôcť zlepšiť stav vašej pokožky. Patria medzi ne jemné bylinné krémy a gély, esenciálne oleje, prírodné doplnky výživy a zmena životného štýlu.

Zinok

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam je zinok často propagovaný ako metóda na zníženie akné a začervenania. Zinok je základná živina, ktorú telo potrebuje pre optimálne zdravie. Tento minerál podporuje imunitný systém a hrá zásadnú úlohu pri katalýze viac ako 100 metabolických a enzymatických aktivít v tele a je neoddeliteľnou súčasťou homeostázy a rovnováhy v systéme. Zinok môžeme užívať perorálne prostredníctvom doplnku alebo lokálne v kréme alebo sére.

Zmena životného štýlu

Medzi spúšťače tvorby akné patrí konzumácia určitých potravín a nápojov (ako je sóda, sladkosti a alkohol), steroidy, veľa stresu a znečistenie ovzdušia. Preto vám pri liečbe akné môže pomôcť detoxikácia organizmu. Nie je na škodu navštíviť lekára a spraviť si test na intoleranciu určitých potravín. Nezabudnite ani na príjem dostatočného množstva vitamínov. Pre krásnu pleť je obzvlášť dôležitý vitamín A,B, K a D.

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej sa získava z listov stromu Melaleuca alternifolia, ktorý pochádza z Austrálie. Konkrétne čajovníkový olej pomáha bojovať proti P. acnes a S. epidermidis, dvom typom baktérií, ktoré môžu spôsobiť pupienky. Ľudia si môžu na akné aplikovať výťažok z čajovníka v krémoch, géloch alebo esenciálnych olejoch.

Súvisiace príspevky