Rok 2020 bol pre nás všetkých veľmi namáhavý. Stali sme sa väzňami v našich domovoch, nemohli sme cestovať, ba dokonca bolo obtiažne užívať si krásy prírody mimo náš okres. Pevne veríme, že rok 2021 bude lepší a opäť budeme môcť cestovať. Ak sa napriek všetkému toto leto bojíte ísť ďaleko za hranice nášho štátu, prinášame vám pár tipov na letnú dovolenku u našich západných susedov.

Väčšina zahraničných turistov, ktorí zavítajú do Českej republiky, navštívia predovšetkým Prahu, ktoré je zaiste zaujímavým historickým mestom. Turizmus v Českej republike za posledné roky výrazne vzrástol, stále však mnoho ľudí nevie o kráse, ktorá leží mimo tohto pôvabného mesta. Nemusíte ani cestovať ďaleko od Prahy, aby ste začali spoznávať kultúrne bohatstvo, veľkolepé krajiny a históriu, ktorú táto krajina ponúka. V tomto článku si povieme o častiach Česka, ktorá sa určite oplatí navštíviť.

Lipno nad Vltavou

Táto malá dedinka je známa krásnym jazerom, lyžiarskym strediskom a chodníkom v korunách stromov. Nájsť príjemné ubytovanie v Lipne nad Vltavou nie je vôbec náročné. Nájdete tu apartmány v blízkosti lyžiarskeho vleku alebo priehrady. Ak túžite po súkromí, môžete si rezervovať chatku v rekreačnej oblasti.

Lipno je známe atrakciou s názvom Stezka korunami stromů Lipno. Je to bezbariérový drevený chodník, ktorý vás vedie z úrovne terénu na 24 metrov vysokú plošinu. Odtiaľ môžete vystúpiť na vrchol 40 metrov vysokej veže. Znie to ako poriadna makačka, ale nie je to tak. Chodník korunami stromov  je príjemnou prechádzkou, počas ktorej budete obklopení stromami a budete svedkami krásnych výhľadov na Českú republiku. Z vtáčej perspektívy sa budete kochať krásami  Šumavy a vodnej nádrže Lipno. Chodník korunami stromov alebo česky Stezka Korunami Stromů bola postavená v roku 2012. Je to perfektná atrakcia pre každého, kto sa rád nachádza uprostred prírody. Tento chodník ma dokonca bezbariérový prístup. Aby bol zážitok o niečo dobrodružnejší, môžete zísť z vrchu chodníka kĺzajúc sa po tobogáne. Je to perfektný adrenalínový koniec príjemnej prechádzky po oblohe.

Južná Morava a krásna príroda

Ak máte radi nádhernú prírodu a dobré víno, dovolenka v Juhomoravskom kraji sa vám určite bude páčiť. Moravský región je  popredným producentom kvalitného vína. Nachádza sa tu región s názvom Moravské Toskánsko neďaleko mesta Kyjov, ktoré je rajom pre krajinárskych fotografov. V tejto oblasti dominujú svieže vinice, ktorým praje teplé podnebie s ideálnym  množstvom slnka po celý rok. Moravské vína sú kvetnaté a zemité a pestujú sa okolo miest, ktoré sa oplatí navštíviť – napríklad Znojmo, v ktorom sídli Znojemský hrad a stredoveký kostol a Mikulov, v ktorom je zámok a pôsobivé množstvo vínnych ochutnávok.

Strávte deň prechádzkou po staromestskom námestí v Mikulove medzi krásnymi zámockými záhradami. A potom si dajte pohár ich dobrého vína a vyberte sa na Rozhľadňu Svätý vrch. Na vrchu nájdete niekoľko náboženských pamiatok a kaplnku a  poskytne  sa vám výhľad na mesto a okolitú krajinu.

Plzeňský kraj a dobré pivo

Česko je však známe ako krajina s dobrým pivom a početnými pivovarmi. Ak máte radšej kultúrne pamiatky a pivovarské tradície, nájdite si ubytovanie v Plzeňsku. Plzeň je štvrté najväčšie mesto Českej republiky, ktoré je najznámejšie vďaka Pivovaru Pilsner Urquell a rodiskom automobilovej spoločnosti Škoda.

Súvisiace príspevky