Objavila sa v žiackej knižke vášho školáka už zase štvorka aj napriek tomu, že ste sa spolu niekoľko večerov učili? Zlé známky vôbec nemusia znamenať, že máte doma lajdáka. Príčinou môže byť nesústredenosť alebo chýbajúca motivácia.
Za veľké množstvo chýb môže nesústredenosť
Za zlými známkami, ale aj správaním dieťaťa v škole či doma, môže byť nesústredenosť. Mnohé deti sa síce ľahko rozptýlia alebo majú problém so sústredením, veľmi často ide ale o prirodzenú súčasť vývoja. Spozornieť by ste mali až vo chvíli, keď nedostatočná koncentrácia či nepozornosť pretrváva a dieťaťu sa napr. zhorší priemer v škole alebo pribudnú poznámky v žiackej knižke. Nesústredenosť a nepozornosť býva spojená aj s hyperaktivitou. Na tej môžu mať podľa detskej psychiatričky podiel aj rodičia.
„Hyperaktivita, impulzivita môžu byť dané aj nesprávnym výchovným štýlom rodičov. Spomeniem časté striedanie prostredí, mnohohodinový každodenný pobyt s deťmi v nákupných centrách, striedanie opatrujúcich osôb s rôznymi požiadavkami a nejednotnými výchovnými postupmi či stresové prostredie,“ objasňuje detská psychiatrička MUDr. Terézia Rosenbergerová.
Pomôže režim aj vyvážená strava
Prvým krokom k náprave je práca s dieťaťom na jeho schopnosti sústrediť sa. Ideálne je vypnúť televíziu a rádio, odložiť telefón a zamerať sa s deťmi len na jednu danú aktivitu, nie na viacero naraz. „To čo pomáha je jednotný režim, pravidelnosť, nezaplavovanie podnetmi, dodržiavanie pravidiel. Ak hovoríme o strave, odporúča sa vylúčenie farbených jedál, umelých dochucovadiel či veľkého množstva sladkostí,“ vysvetľuje detská psychiatrička. Dôležitú úlohu zohrávajú aj vitamíny. Niektoré z nich dieťa získava zo stravy, iné je potrebné dopĺňať. „Najčastejšie hovoríme o potrebe dodania omega-3 nenasýtených mastných kyselín, tie sa podieľajú na cirkulácii krvi a zásobovaní mozgu kyslíkom, prenose vzruchu, ovplyvňujú rast axónov a majú aj protizápalové účinky,“ uvádza výhody MUDr. Rosenbergerová, ktorá zároveň dodáva, že pre deti trpiace hyperaktivitou, impulzivitou a poruchou pozornosti môžu byť prínosné aj výživové doplnky, ktoré sú kombináciou horčíka, zinku a omega-3.
Chýbajúce motivácia: zádrheľ vedúci k problémom
Motivácia je dôležitá nielen u dospelých, ale predovšetkým u detí. Jej absencia sa najmä v prípade školákov prejavuje dlhodobým nezáujmom nielen o učivo, ktoré považuje za stratu času, ale následne aj zhoršeným prospechom. Základom je vyhnúť sa nátlaku, vyhrážkam alebo citovému vydieraniu. Otvorený vzťah založený na vzájomnom rešpekte, nadhľad, pocit spolupatričnosti a toho, že „kopete“ za jeden tím, znázorňuje pozitívnu motiváciu, ktorej výsledky môžu milo prekvapiť.
BOJUJE VAŠE DIEŤA S NEPOZORNOSŤOU? VYSKÚŠAJTE ESPRICO!
Ak ste u vašej ratolesti spozorovali prejavy nepozornosti, ťažšie sústredenie, či problémy s počúvaním, porozumením a plnením povinností vyskúšajte ESPRICO – žuvacie tablety s pomarančovou príchuťou, omega-3, omega-6 mastnými kyselinami a pupalkovým olejom. Výživový doplnok zároveň obsahuje aj zinok, ktorý prispieva k posilneniu imunity, ku koncentrácii a odolnosti voči stresu, ale aj horčík, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu psychiky a vďaka tomu je nápomocný pri problémoch s koncentráciou. ESPRICO neobsahuje glutén, laktózu ani konzervačné látky. Produkt je voľne dostupný v lekárňach a je vhodný pre deti od 5 rokov, ale aj pre dospelých. Odporúčané dávkovanie: dvakrát denne 2 kapsuly počas jedla alebo po jedle. Obsah kapsúl je možné vytlačiť a primiešať do jedla. Viac informácií nájdete na www.esprico.sk.