Premýšľate nad záhradným jazierkom? Vôbec nemáte potuchy o tom, ako prebieha jeho čistenie? Ak si myslíte, že stačí použiť rovnakú chémiu ako pri bazénoch, potom ste na omyle. V jazierku by mali rásť vodné rastliny, žiť sladkovodné rybičky, ale aj užitočné baktérie. V prírodnej vode je úplne bežné, že dochádza k zvýšeniu hodnôt dusíka a fosforu, čo má ale zlý vplyv na kvalitu vody. Pokiaľ chcete týmto neduhom predchádzať, stavte na štartovacie baktérie, ktoré majú svoje opodstatnenie.

Záhradné jazierko vyžaduje úplne inú starostlivosť než taký bazén. Jediné, čo je spoločné, je meranie kvality vody. Potom sa kroky výrazne líšia. Bazénová chémia do záhradného jazierka jednoducho nepatrí, pretože by mohla narobiť viac škody ako úžitku. Rovnako tak si nevystačíte ani s filtráciou, sú potrebné aj štartovacie baktérie do jazierka.

 

Čo je úlohou baktérií?

O čistotu prírodnej vody sa starajú mikroorganizmy. Bohužiaľ, po čase sa dostanú do filtra, a tým pádom ich má voda nedostatok. Podporte teda kvalitu a čistotu vody v jazierku tým, že vy sami do nej pridáte užitočné baktérie. Ide v podstate o novinku. Jej účelom je naštartovať pod hladinou biologické procesy, ktoré rozložia látky vo filtri a dočistia vodu biologickým spôsobom.

Veľkej popularite sa tešia baktérie do jazierka FILTER POND, ktoré sú charakteristické obsahom mikroorganizmov. Vytvoría akýsi biofilm a zaistía čistú vodu bez živín a nečistôt. Výhodou je, že aj keď netrafíte správne dávkovanie, nie je možné vodu predávkovať.

 

Zelená voda nie je vždy spôsobená sinicami

Akonáhle sa sfarbí voda v jazierku do zelena, väčšinou si ľudia myslia, že príčinou sú sinice, a tak vodu vypustia a napustia novú. Chyba. Často za to môžu riasy v jazierku, ktoré sú v prírodných vodách úplne bežné.

Súvisiace príspevky