„Úprimne, už nemám chuť každý druhý mesiac bojovať s angínou. Mám taký pocit, že priťahujem vírusy ako magnet,“ sťažovala som sa svojej doktorke, ktorá mi následne odporučila vyrezať mandle. „Iba takým spôsobom zabudnete na chronickú tonzilitidu,“ uviedla. Nechcem aby mi niečo rezali, ale keď sa mám na to pozerať z iného uhla pohľadu, nie je to nič hrozné. Šup a zmiznú, ako keby som nikdy tento orgán ani nemala. Avšak, musí existovať nejaká alternatíva, predsa som sa narodila v 21. storočí. Pravdepodobne môj mobilný telefón odpočúval moju debatu s kamarátkou a moje pokračujúce sa sťažovania. Reklama, ktorú mi vyhodil Facebook ma ani náhodou neprekvapila. „Na tejto stránke žiadne vírusy nenájdete. Viete prečo? Pretože tu máme Nomad!“. Priznám sa, prvýkrát v živote ma zaujala propagácia na sociálnej sieti. Kto si, Nomad? Čo mi vieš ponúknuť? Ale hlavnou otázkou je, kúpim si ťa?

Kto si, Nomad?

Nomad je kompaktné zariadenie, ktoré bude prítomne pri vašom každom rozhodnutí v priebehu celého dňa. Vírusy lietajúce vo vzduchu, vrátane koronavírusu, ktorý spôsobil už tretiu vlnu pandémie sa dostavajú do nášho tela cez sliznice. Jednoducho povedané, Nomad zabíja „malé potvory“ v uzatvorených priestoroch, cieľom ktorých je nás pripútať k posteli na niekoľko dní, alebo týždňov. Vo výsledku vďaka zariadeniu máme likvidovanú infekciu, individuálnu bublinu a chránene sliznice. Avšak najdôležitejší je pocit istoty, že si sa stal nedotknuteľným pre chorobu, ktorá zmenila celý svet.

Počuli ste niekedy o inštitúte Pasteur de Lille?

Je to medzinárodne medicínske výskumné centrum. Cieľom výskumných tímov je skúmanie základných patologických mechanizmov obklopujúcich choroby, ktoré majú najväčší vplyv na ľudské zdravie. Desať Nobelových cien ani zďaleka nemá každý inštitút, ale Pasteur de Lille má! Nomad bol na pracovnej ceste vo Francúzku a spoluprácou s medicínskym výskumným centrom, dokázal svoju 99,91% účinnosť v eliminácii ľudského koronavírusu.* Výskum prebiehal v laboratórnych podmienkach, a to v priestore bez výmeny vzduchu! Nomad, si šikovný. Dúfam, že ti aspoň dali nejaké prospechové štipendium.

*patrí do rovnakej rodiny koronavírusov ako SARS-CoV2

Chránime sa pre seba, nie pre vládu    

Nosíme rúška a respirátory už nejaký ten piatok. Nie je to vždy príjemne, ale je to účinne. Toto malé gesto nás chráni a zároveň sa snaží udržať už prítomne vírusy v našich ústach. Rúško nám negarantuje úplnú imunitu pred šíriacou sa infekciou. Veľa ľudí akceptuje nosenie respirátorov iba kvôli vládnym nariadeniam. Keď nie ste súčasťou tohto tímu, ale záleží vám na zdraví, aktívne rúško by vás mohlo zaujať. Síce policajti nebudú ani počúvať o tom, že máte zariadenie, ktoré vytvorilo bezpečnú bublinu. Pokutu zaplatíte aj tak. Avšak aká výbušná kombinácia vznikla! Nomad je doplnkom k maskám. Popravde, keď sa stanete vlastníkom zariadenia, pochopíte, že skôr maska je doplnkom.

„Think of the mask as bikini for the face.“

Chemikálií máme dosť, navyše si neprosíme

„Kúpila som si Nomad pred pár mesiacmi. Mala som panický strach z koronavírusu, predsa som tehotná žena, hormóny o sebe dali vedieť. Zaujímalo ma, či zariadenie nespotrebúva chemikálie.“

„Som presne ten typ, ktorý prosí ľudí na terase, aby pri mne nefajčili. Bude to tým, že som astmatik. Kúpa hocijakého zariadenia je pre mňa oveľa komplikovanejšia.“

Nomad sa snaží byť eco-friendly a je fantasticky úspešný. Nespotrebúva chemikálie, netvorí sekundárny odpad, nepotrebuje žiadnu naplň a výmenu filtra. Týmto sa stáva úplne bezpečným pre všetkých, vrátane tehotných žien, deti a zdravotne znevýhodnených osôb. Nepochybujem o tom, že Greta Thunbergová by ocenila toto zariadenie.

Nomad sa o nás stará

„ Pracujem ako šofér v taxi službe. Som stále v kontakte s veľkým množstvom ľudí, ktorí sa striedajú v mojom aute. Chránime sa, dodržiavame všetky opatrenia. Napriek tomu som mal strach, že po robote donesiem domov koronavírus. Kúpil som si  prenosné bio-dekontaminačné zariadenie. Som viac než spokojný, oveľa menej stresu pre mňa a pre zákazníkov s ktorými sme zavretí v malom priestore. Bonusom pre mňa bolo, že Nomad nerobí žiadny hluk!“         

„Som študentkou druhého ročníka vysokej školy. Bývam na byte s ďalšími študentami. Každý sa snaží obmedziť svoje kontakty, ale aj napriek tomu to nie je  dostačujúce. Veľkosť našej obývačky v ktorej trávime spolu každý večer, zariadenie zvláda vynikajúco. Nomad sa o nás stará.“         

 Pamätáte si, čím sme začali? Keď áno, tak už viem odpoveď na poslednú otázku. Kúpim si ťa, Nomad.  Úprimne je to trošku neuveriteľné, že tak malé prenosné zariadenie môže zničiť nebezpečné nákazy v dosahu do 15 m ². V podstate to znamená, že sa nemusím báť chodiť do práce, navštevovať školu, piť kávu v kaviarni. A možno vďaka tebe zabudnem na svoju citlivosť voči vírusom. „Na tejto stránke žiadne vírusy nenájdete,“ hlásila reklama na stránke. Oddnes ich nenájdem ani vo svojom živote.    Teším sa na teba.

Júlia Didyk

Súvisiace príspevky