Stravovací denník nám pomáha zvýšiť kvalitu jedla, ktoré konzumujeme. Tým nám nepriamo otvára nové možnosti, ako schudnúť.

Určite už viete, že v skutočnosti niektoré jedlá nám poskytujú len minimálne živiny, ale sú nabité kalóriami.

Keď nemáme predstavu o tom, akú kalorickú a akú výživovú hodnotu má zdravý jedálniček, veľmi ľahko môžeme dospieť do bludného kruhu. Napriek snahe schudnúť sa nám hmotnosť neustále zvyšuje a naše zdravie sa oslabuje.

Zaručených diét na chudnutie existuje mnoho, ale či niektorá z nich pomôže, je otázne. Preto je stravovací denník správnou voľbou. Ak si budete zapisovať, čo ste každý deň zjedli, získate prehľad a môžete si svoje stravovanie upraviť.

 

Stravovací denník odhaľuje zlozvyky

Častokrát si ani neuvedomujeme, čo všetko počas dňa pojedáme a ako to vplýva na náš zdravý jedálniček. Ráno hodíme do seba rýchle raňajky. Aj cez obed hľadáme najrýchlejšiu cestu, ako sa zasýtiť. Medzitým počas dňa si „zobneme“, čo máme v blízkosti. Tu cukrík, tam keksík či bonbón, potom slané tyčinky alebo čipsy… všelijaké dobroty a maškrty, ktoré nám prídu na chuť.

Skúste si spomenúť, čo ste zjedli a vypili počas predošlého dňa? Pravdepodobne si na veľa vecí ani nespomeniete. No nie je to nič neobvyklé. Väčšinu jedál, ktoré sme v predchádzajúcich dňoch skonzumovali, si nepamätáme. Nepamätáme si, kým si to nezapíšeme.

Ak skutočne chcete vedieť, či sa stravujete zdravo, začnite si zapisovať všetko, čo zjete. Je to najlepšia metóda. Až používanie stravovacieho diára vám umožní sledovať, koľko ste toho skonzumovali a akú to malo výživovú hodnotu. To sa pozitívne odrazí na tom, ako bude vyzerať váš zdravý jedálniček.

Začnete si uvedomovať, že veľakrát niečo zjete, aj keď vôbec nemáte hlad. Prídete na to, že niektoré potraviny vám dodajú čisté kalórie, ale pritom žiadnu výživovú hodnotu. Ak si všetko budete zaznamenávať, zistíte aj aké veľké porcie jedávate. Že ak by ste jedlo konzumovali pomalšie, v skutočnosti by vám stačilo zjesť oveľa menej, no i tak by ste dosiahli rovnaký efekt sýtosti.

Zároveň si uvedomíte, ako sa cítite po jednotlivých jedlách: ak dodržíte svoju diétu alebo keď naopak sa prejete. Podľa svojho stravovacieho zápisníka budete vedieť určiť, po akom type jedla sa cítite unavene, z akého máte alergie a podobne.

 

Čo vplýva na zdravý jedálniček

Máte priateľov, s ktorými pravidelne jedávate a ktorí majú vo zvyku jedávať nezdravé veci? Alebo si kupovať rýchle občerstvenie? Zvyknú si po hlavnom jedle dávať i dezert alebo sa prejedať? To všetko má nesmierny vplyv aj na váš zdravý jedálniček. Keď sa na tým zamyslíte, možno si uvedomíte, že vaše predstavy o vašom stravovaní sú od reality dosť vzdialené.

Možno však máte pocit, že vaša životospráva je v poriadku. Napríklad, že jedávate dosť veľa zeleniny. Ale keď si spätne prečítate svoj stravovací denník, uvidíte, že jej tam máte naozaj veľmi málo. Zároveň zistíte, že tých rôznych sladkostí alebo slaných dobrôt je tam viac, ako by malo byť. Nemilo vás prekvapí, koľko balastu, dávate do svojho tela.

Preto je vhodné používať stravovací denník, ktorý bude slúžiť ako váš osobný sprievodca na ceste za schudnutím.

Súvisiace príspevky