Micelárna voda – v čom spočíva tajomstvo jej účinnosti?

mar29,2019

Prípravok zvaný micelárna voda sa v kozmetickom priemysle uchytil veľmi rýchlo. Prípravok používajú doslova všetci – maskéri, vizážisti i široká verejnosť. Ak patríte k ženám, ktoré micelárnu vodu používajú, iste sú vám známe jej pozitívne účinky. Micelárna voda má skvelú čistiacu schopnosť, pričom je ale šetrná v podstate ku každému typu pleti. Prečo je micelárna voda taká účinná a ako vlastne funguje?

Aby sme sa dopracovali k odpovedi na uvedenú otázku, musíme sa bližšie pozrieť na zloženie micelárnej vody. To v zásade nie je vôbec komplikované – micelárna voda obsahuje (samozrejme) vodu a povrchovo aktívne látky. A práve o povrchovo aktívne látky v konečnom dôsledku ide.

 

Povrchovo aktívne látky

Molekuly povrchovo aktívnych látok sú pre kozmetický priemysel a citlivú pokožku priam svätým grálom. Ako taká molekula vyzerá? Môžeme si ju predstaviť ako hlavičku s chvostíkom. Hlavička je hydrofilná, čo znamená, že priťahuje vodu a odpudzuje olej a mastnotu. Chvost je zase lipofilný, teda priťahuje mastnotu a odpudzuje vodu.

Aký je účinok povrchovo aktívnych látok v praxi? Stručne povedané: veľmi zaujímavý. Povrchovo aktívne látky totiž priam vyhľadávajú mastnotu a olejové vrstvy, ktoré následne „obklopia“. Povrch (v našom prípade pokožku) ošetrený prípravkom s obsahom povrchovo aktívnych látok (v našom prípade micelárnou vodou) potom stačí už len zľahka opláchnuť vodou a čistá pleť je na svete.

 

Micely

Povrchovo aktívne látky sú kľúčovou zložkou micelárnej vody. Nachádzajú sa však aj v pracích prostriedkoch, sprchových géloch, mydlách či šampónoch. Vráťme sa však k micelárnym vodám. Keď sa do vody pridá isté množstvo týchto molekúl, začnú sa zhromažďovať a vytvárať zhluky – micely. Molekuly sa v takomto zhluku usporiadajú hlavičkou von a chvostíkom dovnútra. To znamená, že hydrofóbne chvostíky sú chránené hydrofilnými hlavičkami. Nejde však o pevné spojenie. Ak sa napríklad micelárna voda nanesie na vatový tampón, hlavičky sa „prilepia“ na vatu (ktorá je hydrofilná) a chvostíky budú vyčnievať von. Na povrchu tampónu sa tak vytvorí vrstvička priťahujúca mastnotu a oleje. Ideálna záležitosť na čistenie tváre!

 

Treba micelárnu vodu oplachovať?

Pri čistení tváre či odstraňovaní make-upu pomocou tampónu a micelárnej vody pracuje vrstva lipofilných látok, ktorá absorbuje všetku nečistotu. A ďalej? Treba micelárnu vodu z tváre opláchnuť? Odpoveď nie je jednoznačná. Niektoré povrchové látky môžu na pleť pôsobiť dráždivejšie ako iné. Ak je vaša pleť po každodennej kozmetickej rutine suchá či svrbivá, mali by ste tvári dopriať aj očistu obyčajnou vodou. Prípadne vašu micelárnu vodu vymeňte za rad Sensibio H2O od Biodermy. Kozmetika tejto značky rešpektuje ochrannú bariéru a rovnováhu pokožky, vrátane tej alergickej a citlivej. Praktické a cenovo výhodné balíčky kozmetiky Sensibio kúpite online aj v lekárni.

Súvisiace príspevky