Termovízne kamery sú zariadenia, ktoré prevádzajú tepelnú energiu (teplo) na viditeľné svetlo s cieľom analyzovať konkrétny objekt alebo scénu. Vytvorený obrázok je známy ako termogram a je analyzovaný procesom nazývaným termografia. Termovízne kamery sú sofistikované zariadenia, ktoré spracúvajú zachytené obrázky a zobrazujú ich na obrazovke. Tieto obrázky môžu byť použité na okamžitú diagnostiku alebo spracované pomocou špecializovaného softvéru na ďalšie vyhodnotenie. Termovízne kamery zvyšujú meranie teploty na ďalšiu úroveň; namiesto získania čísla pre teplotu získate obrázok ukazujúci teplotné rozdiely povrchu.

 

Čo vidia termovízne kamery?

Viditeľné svetlo je to, čo okolo nás každý deň vidíme. Je to jediná časť elektromagnetického spektra, ktorú vidíme. Viditeľné svetlo zaberá v elektromagnetickom spektre iba malú plochu a infračervené žiarenie predstavuje väčšie percento. Ak chceme vidieť, čo sa deje v iných častiach spektra, potrebujeme špeciálne vybavenie.

Všetky objekty absorbujú, odrážajú a niekedy prenášajú energiu na rôznych úrovniach. Rôzne materiály vydávajú teplo alebo studenú energiu rôznymi rýchlosťami. Túto energiu dokáže infračervené zariadenie zachytiť a následne zobraziť v podobe obrazov.  Podobným prístrojom je aj analógové nočné videnie, ktoré  umožňuje užívateľovi vidieť v tmavom prostredí.

 

Aplikácie a použitie termovíznych kamier

Užitočné termovízie, ktoré boli pôvodne vyvinuté na vojenské účely počas kórejskej vojny, sa presunuli do iných oblastí a našli mnoho použití. Hasiči ich používajú na sledovanie dymu, na nájdenie ľudí a lokalizáciu horúcich miest požiaru. Polícia využíva túto technológiu na riadenie sledovacích činností, na lokalizáciu a zadržiavanie podozrivých, na vyšetrovanie trestných činov a na vykonávanie pátracích a záchranných operácií. Technici údržby elektrického vedenia lokalizujú prehrievané spoje a časti, aby sa eliminovali potenciálne poruchy. V prípade poruchy tepelnej izolácie môžu technici v stavebníctve vidieť úniky tepla, aby sa zvýšila účinnosť chladenia alebo kúrenia. Fyziologické činnosti, ako je horúčka u ľudí a iných teplokrvných živočíchov, môžu byť tiež monitorované termografickým zobrazením.

Existuje množstvo komponentov, ktoré prispievajú ku kvalite a cene tepelnej zobrazovacej kamery. Dva najdôležitejšie faktory sú rozlíšenie detektora a tepelná citlivosť.

Súvisiace príspevky