Obývacie izby slúžia rôznym ľuďom na rôzne účely. V niektorých domácnostiach slúžia ako hlavná spoločenská miestnosť pre rodiny, zatiaľ čo v iných sú skôr vzorovými miestnosťami, ktoré sa používajú iba pri príchode spoločnosti.

Zriaďte ústredné miesto tejto izby a zariaďte okolo nej nábytok. V niektorých izbách bude ústredným bodom existujúci prvok, napríklad krb alebo okno, a v niektorých to bude niečo iné, napríklad televízor. Pomocou nábytku vytvorte oblasti rozhovoru. Ľudia by mali byť schopní pohodlne spolu komunikovať bez toho, aby si namáhali krky alebo museli kričať. Nezabudnite na dopravný tok. Ponechajte ľuďom dostatok priestoru na chodenie bez toho, aby museli narážať do nábytku. Myslite na to, aby sa mohli ľahko dostať z jednej strany miestnosti na druhú.

 

Nábytok

Je dôležité, aby nábytok vyhovoval danému priestoru. Najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť, je zmerať priestor pred nákupom týchto kúskov. Nechcete, aby boli príliš veľké alebo príliš malé, takže bude najlepšie, ak si vopred vypracujete pôdorys. Nakreslite miestnosť na kúsok milimetrového papiera pomocou všetkých príslušných meraní. Skúste umiestniť pohovku a stoličky na niekoľko rôznych miest a zistiť, čo vizuálne funguje najlepšie. Niekedy je zložité poskladať jednotlivé kúsky nábytku tak, aby sa rozmerovo k sebe hodili. Našťastie si však môžete nechať vyrobiť nábytok na mieru. Zadajte do vášho vyhľadávača napríklad sedacie súpravy na mieru Bratislava a nechajte si vyrobiť takú, ktorá vám najviac vyhovuje.

 

Dôležitý prvok obývacej izby

Keby ste si museli vybrať jeden kus obývacej izby ako „najdôležitejší“, pravdepodobne by ste si vybrali pohovku. Ak ste spoločenský typ a často vás chodia navštevovať vaši známi, obývacia izba plní tým pádom funkciu aj hosťovskej izby, a preto je potrebné mať rozkladací gauč. Nájdete veľký výber rozkladacích pohoviek v Bratislave, Trnave, Žiline alebo v  hociktorom meste na Slovensku.

Ak vylúčite elektroniku, vaša pohovka je pravdepodobne najdrahším objektom v obývacej izbe. Predstavuje značnú investíciu, najmä ak ste ju kúpili novú alebo ak je vyrobená z kože. Aj keď je vaša pohovka na druhom mieste, čo sa týka ceny a predbehla ju drahá starožitnosť alebo maľba, stále vás pravdepodobne stála nejaké tie úspory. Preto má zmysel chrániť tieto investície pomocou preventívnych opatrení, ako je napríklad ochrana tkanín.

Súvisiace príspevky