Trápi vás bolesť bedrovej chrbtice? Čo za ňu môže a ako sa jej zbaviť

nov12,2018

Bedrová chrbtica, tvorená piatimi najväčšími stavcami chrbtice, nesie a rozkladá váhu tela a prenáša pohyb z nôh na trup. Vyžaduje sa od nej čo najväčšia stabilita a je najviac namáhaná chrbtovou partiou. A čas od času nám dá pekelne pocítiť, že by sme jej mali venovať väčšiu pozornosť. Čo najčastejšie stojí za jej bolesťou? Ako sa jej zbaviť? A ideálne, ako sa jej vyhnúť?

Čo môže za bolesť bedrovej chrbtice?

Bolesti bedrovej chrbtice vznikajú najčastejšie v dôsledku dlhodobého preťažovania a zotrvávania v pozícii, ktorá je pre chrbticu nevýhodná. Hoci si to vôbec neuvedomujeme, často v stoji, v sede aj pri bežných činnostiach nesprávne držíme telo alebo niektoré pohyby vykonávame nesprávne a nakladáme chrbtici oveľa viac, než dokáže zniesť. Aké konkrétne príčiny za bolesťou bedier hľadať?

  • Degenerácia medzistavcových platničiek – prejavuje sa predovšetkým u starších ľudí, platničky sa s vekom obrusujú, stavce tlačia na niektoré nervy, čo spôsobuje bolesť.
  • Svalová nerovnováha / dysbalancia – preťaženie niektorých chrbtových svalov a ochabnutie iných trápi predovšetkým mladšiu generáciu
  • Akútny bedrový ústrel / ischias – prudkú bolesť obmedzujúcu pohyb vyvoláva prudký pohyb alebo otočenie, neprirodzené zdvíhanie ťažkých vecí alebo zápal sedacieho nervu.
  • Ochorenie vnútorných orgánov – tupá bolesť vychádzajúca zvnútra, ktorú ucítite po zatlačení na bolestivé miesto a rýchlom povolení, indikuje ochorenie obličiek.

 

Ako proti bolesti bojovať?

Počas bolestivého ataku je akýkoľvek pohyb obtiažny a extrémne bolestivý. Než sa obnoví základná hybnosť, je dobré dodržiavať pokoj na lôžku, dopriavať chrbtu suché teplo a nebáť sa analgetík.

Po odznení alebo zmiernení akútnej bolesti je potreba začať ďalšiu terapiu. Skúsený lekár alebo fyzioterapeut po odhalení pravej príčiny bolesti odporučí vhodné procedúry ako masáže alebo navrátenie stavcov do pôvodnej polohy.

Najúčinnejšou zbraňou proti bolestiam je ale rozcvičovanie a pravidelné cvičenie vhodných cvikov. Tie by sa mali vykonávať pomaly a ťahom. Samozrejmým predpokladom úspešného obmedzenia bolesti je tiež korekcia správneho držania tela, predovšetkým sedu, v ktorom trávime najviac času.

 

Prevencia je účinnejšia ako liečba

Príjemnejšie než sa stretávať s akútnymi problémami, obchádzať doktorov a všemožné vyšetrenia alebo prehĺtať prášky, je bolesti predchádzať. Dodržujte niekoľko zásad a s bolesťou bedier sa nemusíte nikdy stretnúť.

  • Ťažká bremená zdvíhajte vždy z podrepu, vstávajte plynule. Záťaž nesú nohy, nie chrbát.
  • Máte sedavé zamestnanie? Dlhé sedenie prerušujte častými prechádzkami po kancelárii. Starostlivo si vyberte kancelársku stoličku, nastavte výšku stola, stoličku občas prestriedajte s gym balónom.
  • Trávite pracovnú dobu na nohách? Stojte rovno, nevyhadzujte bedro na jednu stranu, mierne podsaďte panvu a mierne prehnite bedrá.
  • Dôležitá je aj poloha v spánku. Chrbtica by mala ležať v rovine, podopretá kvalitným matracom, ktorý nie je príliš mäkký ani príliš tvrdý. Vyvarujte sa spaniu na bruchu, ideálne je ležanie na boku.
  • Pravidelne sa venujte cvičeniu. Ideálne športy nepreťažujúce bedrovú chrbticu sú plávanie, kalanetika, jóga aj obyčajná chôdza.
  • Konzumujte vyváženú stravu, ktorá vás zbaví nadváhy a pomôže udržiavať optimálnu hmotnosť. Vyvarujte sa fajčeniu, nadmernému pitiu alkoholu i kávy.
  • Relaxujte!Nielen fyzicky, ale aj psychicky. Ako je známe, nežiaduce napätie v chrbte spôsobuje aj stres, napätie a obavy.
  • Chrbát udržujte v teple!
  • Choďte v topánkach s mäkkou podrážkou alebo s tlmiacimi vložkami do topánok.

Súvisiace príspevky