Ak potrebujete rýchlo požičať peniaze, zabudnite na nebankovky. Dnes nájdete už aj medzi komerčnými bankami také, ktoré vám peniaze požičajú rýchlo a dokonca z pohodlia domova.

Ľudia sa v živote občas ocitnú v patovej situácií, ktorú dokáže vyriešiť iba väčší obnos peňazí. Dlhé roky boli jedinou možnosťou jedine nebankové subjekty, ktoré poskytovali pôžičky rýchlo a zväčša bez dokladovania akýchkoľvek príjmov. Úroky však boli natoľko vysoké, že ľudia by niekoľkonásobne preplatili sumu, ktorú si na začiatku vôbec požičali. Keďže však nemali inú možnosť, na tieto neférové podmienky nakoniec aj pristúpili.

Banky sa na rýchle úvery v minulosti nevyužívali. Podmienky a požiadavky na klientov boli totiž veľmi prísne a samotný proces schvaľovania taktiež trval oveľa dlhšie v porovnaní s nebankovkami.

Dnes je však už situácia na našom trhu úplne iná. Ponuky nebankovkých subjektov na plnej čiare predbehli mnohé banky, ktorých pôžičky a úvery si dokážu klientovi pomôcť z pohodlia domova a takmer na počkanie.

 

Zvoľte si solventnú banku

Jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste v situácií osobnej finančnej tiesne mali osloviť radšej oficiálnu inštitúciu (banku), je fakt, že viaceré nebankové subjekty môžu používať podvodné praktiky.

Pri komunikácií s ľuďmi, ale aj v rámci podpisovania zmlúv sa snažia zatajiť pred klientom množstvo dôležitých informácií, ktoré by ho od pôžičky pravdepodobne odradili. Netreba samozrejme zabúdať ani na úroky, ktoré sú pri bankových produktoch oveľa nižšie.

Ak sa i napriek tomu rozhodnete využiť služby nebankovej spoločnosti, najskôr si overte jej kredibilitu a najmä platnú licenciu, ktorú zo zákona udeľuje Národná banka Slovenska.

 

Spotrebný úver je trendom na trhu

Ponuka úverov a pôžičiek je v súčasnosti skutočne široká. Vybrať si môžete napríklad kontokorentný úver, pôžičku čerpanú cez kreditnú kartu, alebo spotrebný úver. Obľúbená je najmä bezúčelová spotrebná pôžička, v rámci ktorej vám banka požičia peniaze takmer na čokoľvek a bez dokladovania.

Ľudia si berú tento úver najčastejšie na „bežné veci“, čiže na kúpu auta či rekonštrukciu domu. „Spotrebák“ preto patrí v súčasnosti k najvyhľadávanejším typom úveru – nikomu totiž nemusíte vysvetľovať, na čo chcete peniaze minúť. Nehovoriac o tom, že ich dostanete takmer okamžite.

I tu však nezabúdajte na obozretnosť, lebo nie každá banka aj dodrží to, čo sľubuje na svojej webovej stránke alebo v reklame. Overenie dôveryhodnosti by malo byť pri výbere banky úplne prvým krokom.

 

Aký úver je najvýhodnejší?

Okrem spomínanej solventnosti banky treba pri výbere prihliadať aj na niekoľko ďalších vecí. Odborníci radia zamerať sa nielen na výšku mesačnej splátky. Do úvahy by ste ideálne mali zobrať aj podmienky získania sľubovanej úrokovej sadzby a v neposlednom rade aj poplatky banky za svoje služby. Stretnúť sa môžete s poplatkami za predčasné splatenie úveru, za mimoriadne splátky, dokonca aj za vedenie účtu a vybavenie úveru.

Prehľad o tom, ktorý úver bude v konečnom dôsledku najvýhodnejší, získate vďaka ročnej percentuálnej miere nákladov (RPMN). Tá reprezentuje všetky náklady spojené s úverom – zahŕňa totiž v sebe okrem úrokov aj poplatky či náklady spojené s poistením. Každá solventná banka by mala mať na svojom webe voľne dostupnú úverovú kalkulačku, ktorá za vás vypočíta úverové splátky i celkovú zaplatenú sumu.

 

Nulové poplatky i garancia úroku

Ak chcete získať peniaze naozaj rýchlo a pritom nemáte čas na dlhé rady na pobočkách, ako alternatíva je vhodná ponuka niektorej z internetových bánk. Dobrým príkladom môže byť mBank, ktorá ponúka svoje služby, medzi ktoré patria aj úvery, svojim klientom už od roku 2007.

Zadarmo klientom poskytuje vybavenie pôžičky, zriadenie i vybavenie účtu či mimoriadnej splátky. Samotný úver pritom môžete predčasne splatiť kedykoľvek a dokonca úplne bez poplatkov.

 

Peniaze na účte do pár minút

Ak ste už existujúcim klientom, všetko vybavíte online. Úverovú zmluvu môžete potvrdiť v internet bankingu a banka vám dojednanú sumu pošle už do niekoľkých minút. V prípade, že ste služby mBank doteraz nevyužívali, proces schvaľovania sa trochu predĺži, banka si vás totiž okrem iného preklepne aj v tzv. úverovom registri, v ktorom sú zaznamenané všetky informácie o vašej úverovej histórii.

Ľudia mPôžičku vyhľadávajú aj kvôli tomu, že banka všetkým klientom garantuje úrok počas celej doby úverového vzťahu. Zároveň sa nemusíte báť zavádzania či klamania, mBank je známa svojou transparentnosťou, so špekulatívnymi praktikami sa tu určite nestretnete. Všetky informácie taktiež budete mať vďaka internet bankingu a mobilnej aplikácií neustále pod dohľadom.

Samozrejme, tak ako u ostatných bánk, aj tu platí, že na získanie úveru musíte preukázať pravidelný príjem, výhodou však je, že mBank bude akceptovať aj príjem v zahraničí.

Ak teda napríklad nemáte veľa času, odporúčame využiť služby niektorej z nízkonákladových bankových subjektov podobných nášmu príkladu. Avšak vždy si pozorne prezrite ponuku konkrétnej banky, nakoľko aj medzi nimi môžu byť väčšie rozdiely.

Súvisiace príspevky