Upratovanie šatníka a skríň je skľúčujúca úloha. Väčšina žien skladuje nespočetné množstvo položiek, pričom aj v tomto kontexte môžeme aplikovať Paretovo pravidlo 80/20. 80% času nosíme iba 20% z nášho šatníka. Ako sa zbaviť nepotrebných vecí?

Definícia uvedomelého spotrebiteľa sa nevzťahuje len na to, akým spôsobom si oblečenie obstarávate, ale zahŕňa aj to, ako s ním naložíte, keď ho už nechcete alebo nepotrebujete.

Kedy sa oblečenia zbaviť

Základnou otázkou je, či ste použili daný kus oblečenia aspoň raz za posledný rok. Ak je odpoveď nie, zbavte sa ho. Rozhodovanie vám uľahčia aj odpovede na otázky:

  • Kúpila by som si túto položku znova?
  • Plánujem ju využiť v najbližšej dobe ?

Buďte realistky – odpoveď “možno” neexistuje. Ak si myslíte, že si tieto plážové šaty možno oblečiete budúci rok, ak teda možno pôjdete na dovolenku, vo vašej šatníkovej skrini nenastanú žiadne zmeny.

Podľa knihy od Marie Kondo (Kúzelné upratovanie) je potrebná aj jednoduchá zmena myslenia. Zamerajte sa na to, čo si chcete nechať, namiesto toho, čo chcete vyhodiť.

Zorganizujte swap

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť nepotrebných vecí, je zorganizovať swap (výmenu) s priateľmi. Vaše obľúbené kúsky tak skončia u niekoho, koho máte radi a bude ľahšie sa s ním rozlúčiť. Okrem toho na oplátku získate nové cenné kúsky do vášho šatníka.

Darujte ho charite

Vyhľadajte si charitatívne organizácie vo vašom meste alebo jeho okolí a pomôžte ľuďom, ktorí sú v horšej sociálnej situácii. Odbremeníte vašu skriňu a získate dobrý pocit na duši.

Upcyklujte

Vdýchnite vášmu oblečeniu nový život pomocou DIY projektu. Inšpirácií nájdete na internete veľa. Náš tip: Katarína Peterová a.k.a LaFlorita má na svojom blogu mnoho zaujímavých nápadov ako staré oblečenie upcyklovať.

Predajte ho online

Vďaka bazárom a sociálnym sieťam ako Instagram alebo Facebook Marketplace, kde nájdete veci od nábytku, cez záclony až po oblečenie, je predaj naozaj jednoduchý. Veci, ktoré sú v dobrom stave môžete speňažiť.

Súvisiace príspevky