Práca z domova sa pre mnoho profesií tento rok posunula z trendu na nutnosť. Na častejšiu prítomnosť doma a skĺbení súkromného aj pracovného života medzi štyrmi stenami domova je ale málokto pripravený z hľadiska nábytku a vybavenia. Hlavne vo veľkých mestách žijeme v malých bytoch a každý centimeter znamená veľa. Nemusíte si doma zariaďovať klasickú pracovňu s kancelárskou stoličkou – poradíme vám, ako zaobstarať funkčné a zároveň dizajnové vybavenie, ktoré vášmu domovu pristane.

Miesto na prácu by nám malo nielen poskytovať maximálne vhodné podmienky na sústredenie a efektivitu práce, ale mali by sme sa v ňom cítiť príjemne a pohodlne. Nie každý si môže dovoliť ten luxus, aby si zariadil pracovňu v samostatnej miestnosti. Väčšina z nás si musí vystačiť s pracovným kútikom v obývacej miestnosti a ten si zariadiť podľa potreby.

Stôl a stolička, základ každej pracovne

Pracovný stôl a stoličky sú nevyhnutným prvkom každej home office výbavy, preto je dôležité ich správne vybrať. Klasická ergonomicky tvarované kancelárske kreslo je síce funkčné a praktické, ale hodí sa asi tak do open space, a nie do domovov, ktoré máme zariadené v rôznych štýloch. Našťastie dnes nemusíte robiť kompromisy a môžete si zaobstarať skutočne dizajnové sedenie, ktoré je komfortné pre prácu, ale zároveň môže slúžiť aj ako kreslo alebo sedenie pre návštevy. E-shop Hawaj.sk má širokú ponuku konferenčných stoličiek, ktoré sa perfektne hodia do každej domácej kancelárie aj obývacej izby. Stoličky sú kvalitne spracované a ponúknu vám pohodlné sedenie k vášmu notebooku alebo počítaču. Zároveň neurazia žiadneho hosťa. Nepodceňujte ani úložné priestory – miesto pre prácu by malo byť vždy dobre upratané a starostlivo zorganizované. Riešiť ich môžete pomocou políc, úložných systémov, organizérov či prídavných šuplíkov.

Ak nemáte dostatok miesta na police, buďte kreatívni a nahraďte ich napríklad textilnými či papierovými boxami v zaujímavých vzhľadoch. Môžete ich tiež stohovať na seba a tým šetriť priestor. Ak máte miesto pod stolom, poobzerajte sa tiež po kontajneroch na kolieskach, ktoré vždy po skončení pracovného dňa zasuniete pod stôl a nijako nimi nenarušíte vzhľad domáceho interiéru.

Posvieťte si na prácu kvalitným svetlom

Osvetlenie býva pri zariaďovaní domácich pracovní často ochudobňované, a neprávom. V miestnosti by malo byť centrálne svietidlo, ktoré poskytne rovnomerný zdroj svetla pre celý priestor. Zároveň je ale potrebné zaobstarať si flexibilnú lampu na pracovný stôl, s ktorou bude ľahké manipulovať a nastaviť si svietenie tam, kde treba. Dajte si pozor na prílišnú intenzitu osvetlenia, ktoré môže byť príčinou ostrých bolestí hlavy a očí. Naopak prácou pri nedostatočnom osvetlení si zase kazíme oči tým, že ich viac namáhame. Okrem intenzity osvetlenia dobre vyberte tiež vhodnú farbu. Odborníci odporúčajú skôr chladné svetlo, ktoré sa viac podobá prirodzenému dennému svetlu.

Súvisiace príspevky