Kruhy pod očami sú bežnou estetickou chybičkou u žien aj mužov. Často nie sú sprevádzané len tmavou farbou očného okolia, ale tiež vačkami. Farba sa síce dá prekryť korektorom, no ide len o krátkodobé riešenie. Výskyt vačkou a kruhov vzbudzuje dojem, že vyzeráte staršie.

Príčiny vzniku kruhov pod očami

Tmavé kruhy pod očami a vačky nepostihujú len starších ľudí, z určitých dôvodov sa môžu objaviť aj v mladom veku – napríklad pri periorbitálnej pigmentácii. Výraznejšie kruhy majú aj ľudia s tmavým odtieňom pleti. V mnohých prípadoch sú za tým aj iné faktory.

Únava

Problémy ako nespavosť, časté budenie v noci, práca či štúdium do neskorých hodín alebo príliš dlhý spánok môžu stáť za vznikom kruhov pod očami. Zlý spánkový režim a nedostatok oddychu a regenerácie môže spôsobiť že vaša pokožka bude mať sivý až bledý a matný nezdravý nádych a žilky v očnom okolí budú o niečo viditeľnejšie. Problémy so spánkom tiež môže byť príčinou nahromadenia tekutiny pod očami, takže vás okrem kruhov nepríjemne prekvapia opuchnuté oči a vačky.

Alergie a genetická predispozícia

Alergické reakcie, svrbenie, suchosť očí a ich škriabanie zvyčajne vedie k rozšíreniu a zviditeľneniu cievok, pretože pokožka v očnom okolí je oveľa tenšia, jemnejšia a citlivejšia v porovnaní s inými časťami tváre.

Za opuchmi bývajú aj ochorenia horných dýchacích ciest. Existujú aj prípady, kedy za kruhmi pod očami stojí aj dedičnosť (tmavý pigment, hyperpigmentácia). Ich odstránenie je o niečo náročnejšie a vyžaduje návštevu dermatológa, ktorý tento estetický problém odstráni laserom.

Nezdravá životospráva

Nežiaduce kruhy pod očami  a vačky spôsobuje nezdravá životospráva. Ak radi holdujete alkoholu, cigaretám a fast foodu, je pochopiteľné, že sa to odzrkadlí na stave vašej pleti. Nikotín a alkohol pokožku vysušujú a bránia jej okysličovaniu, preto vyzerá mdlo a nezdravo.

Čo sa týka vačkov, tie sa môžu objaviť aj po nadmernej konzumácii jedál s vysokým obsahom sodíka (údeniny, čipsy), ktoré zadržiavajú vodu v tele. Určite sa tomu treba vyhnúť, zaraďte do svojho jedálnička veľa čerstvého ovocia, zeleniny a snažte sa piť čistú vodu, šťavy a bylinkové čaje. Ak sa nestravujete vyvážene, nezabudnite dopĺňať vitamíny a minerály. Treba si ustrážiť prísun železa, keďže jeho nedostatok môže viesť ku vzniku tmavých kruhov.

Prírodná kozmetika Annemarie Borlind

Okrem výživy zvnútra sa treba zaujímať aj o vonkajšiu starostlivosť pleti a celkovo kože, pretože je to najväčší orgán a prostredníctvom pórov má schopnosť vpiť zdravé i škodlivé látky. Ideálne je používať rastlinnú kozmetiku. Kvalitnou prírodnou značkou je Annemarie Borlind, ktorá obsahuje výživné rastlinné ingrediencie bez obsahu silikónov, sulfátov, parabénov, ropných derivátov, syntetických vôní, farbív a látok, ktoré zaťažujú pleť.

Ak vás trápia vačky či tmavé, zaraďte do svojej dennej starostlivosti prírodné sérum na očné vačky, ktoré krásne redukuje opuchy, zlepšuje pružnosť pokožky, vyrovnáva nejednotný tón, vyživuje a rozjasňuje očné okolie. Okamžitému osvieženiu pomáha aj chladivý aplikátor, ktorého účinok oceníte ihneď po prebudení. Môžete mať istotu, že vďaka kvalitnej kozmetike a zdravému životnému štýlu sa stav vašej pleti určite zlepší a opäť dosiahnete svieži a vitálny vzhľad!

 

Súvisiace príspevky