Pokiaľ ide o výber žumpy, máte veľa možností. Bez ohľadu na to či už staviate nový dom alebo meníte starý, existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie o tom, ktorý typ žumpy použiť. Ak hľadáte niečo pevné a s dlhou životnosťou, betón môže byť trefou do čierneho. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Najdôležitejšie rozdiely medzi betónovými a plastovými žumpami

Typ žumpy, pre ktorú sa rozhodnete, je dôležité rozhodnutie. Nesprávny výber môže v budúcnosti viesť k nákladným opravám a výmenám. Betónové žumpy sú odolnejšie ako plastové, ale stoja viac. Plastové žumpy sú na druhej strane lacnejšie ako betónové žumpy, ale vyžadujú častejšiu výmenu, pretože sa časom zhoršujú.

Kľúčové rozdiely medzi betónovými a plastovými žumpami

Trvanlivosť: Betónové žumpy sú navrhnuté tak, aby vydržali veľa rokov bez prasklín a netesností. Sú tiež odolnejšie voči cyklom zmrazovania a rozmrazovania. Plastové žumpy môžu prasknúť alebo sa zlomiť, ak nie sú správne nainštalované alebo udržiavané.

Vek: Betónové žumpy vydržia dlhšie ako plastové, pretože sa časom nerozpadnú ako niektoré plasty (aj keď existujú výnimky). Napríklad PVC rúrky časom degradujú v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu a môžu presakovať, ak nie sú správne inštalované alebo udržiavané.

Výhody betónovej žumpy

Sú odolné, čo znamená, že vydržia dlhšie ako iné možnosti, ako sú nádrže zo sklenených vlákien alebo polyetylénu. Betón je tiež nepriepustný pre chemikálie a nebude korodovať ako sklolaminát alebo polyetylén, takže je dobrou voľbou, ak žijete v blízkosti priemyselnej oblasti, kde môže dochádzať ku kontaminácii z okolitých tovární alebo priemyselných odvetví, ktoré by mohli ovplyvniť zásobovanie pôdy a vody.

Betón umožňuje ľahší prístup pre údržbárske práce, pretože okolo nádrže nie sú žiadne pohyblivé časti. Uľahčuje aj čistenie, pretože tu nie sú žiadne zákutia, ktoré by sa mohli časom zaniesť špinou. Betón je tiež ohňovzdorný.

Pri správnej údržbe Kamal BET betónové žumpy vydržia desiatky rokov. V prípade poškodenia sa dajú ľahko opraviť, pretože sa dajú opraviť trochou betónu alebo malty.

Výhody žumpy z plastu

  •  Nižšie náklady v porovnaní s betónovými nádržami;
  •  Rýchlejší čas inštalácie;
  •  Možnosť použitia recyklovaných plastových materiálov (čo znižuje dopad na životné prostredie);
  •  Ľahkosť, vďaka čomu sa ľahšie prepravujú ako betónové nádrže.

Akú betónovú žumpu si vybrať?

KAMAL BET ponúka široký sortiment betónových žúmp podľa Vašich potrieb. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, aby ste sa uistili, že si vyberiete ten správny pre Váš dom alebo projekt.

Jednokomorové betónové žumpy

Hotové betónové žumpy sú nevyhnutným, ale osvedčeným riešením pre pozemky, ktoré nemajú kanalizačnú prípojku. Naše nádrže na odpadovú vodu prichádzajú ako jednotlivé kusy. Vyznačujú sa vysokou tesnosťou, životnosťou a odolnosťou voči všetkým zaťaženiam vrátane nepriaznivých poveternostných podmienok.

Jednokomorové žumpy nevyžadujú veľké výkopy, dajú sa jednoducho a rýchlo inštalovať. Odporúča sa pre majiteľov malých obytných pozemkov alebo letných domov. Jednokomorová žumpa bude dobre fungovať aj v oblastiach s močiarmi alebo mokraďami. Dobre zvolená veľkosť jednokomorovej žumpy vyžaduje vyprázdňovanie len dvakrát do roka.

Súvisiace príspevky